Nie żyje uwielbiana Polka
unsplash.com David Tomaseti
Irmina Jach - 14 Listopada 2020

Polskie media potwierdziły tragiczną wiadomość. Nie żyje uwielbiana Polka

Nie żyje kobieta, która swoją ogromną pasją i zaangażowaniem w światową kinematografię, budziła podziw nie tylko Poznaniaków, ale także mieszkańców innych regionów naszego kraju. Pani Maria Kalinowska była naprawdę wyjątkową osobą. Polskie media potwierdziły tragiczną wiadomość o jej odejściu.

Nie żyje Maria Kalinowska, uwielbiana Polka, które swoje losy związała z poznańskim Kinem Muza. Miała 75 lat. Niech spoczywa w spokoju.

Mieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęMieszkańcy rodzinnej wsi kard. Dziwisza wypowiedzieli się o duchownym. Zdradzili pilnie strzeżoną tajemnicęCzytaj dalej

Nie żyje najsłynniejsza polska kinomanka

- Dziś odeszła pani Maria Kalinowska, największa poznańska (polska, a prawdopodobnie i największa w skali wszechświata) kinomanka, sąsiadka Kina Muza - napisali pracownicy kina, w którym pani Maria regularnie bywała z mężem.

Członkowie obsługi ze wzruszeniem wspominają, że starsze małżeństwo każdy seans zapisywało w zeszycie . Emeryci spędzali w sali kinowej całe dnie, wyposażeni w kanapki. Poznaniacy, którzy regularnie odwiedzają Kino Muza zapewne doskonale znali staruszków.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Maria i Bogdan Kalinowscy rozpoczęli swoją tradycję w 1973 roku. Tylko w 2010 roku obejrzeli razem 563 filmów. Na przestrzeni 1973-2011 widzieli w sumie ponad 11 tysięcy produkcji, a do połowy 2015 roku blisko 14 tysięcy filmów. Małżonkowie byli bohaterami dokumentów "Rekord absolutny" i "Jeden dzień bliżej kina".

W 2006 roku z okazji 110-lecia kina państwo Kalinowscy otrzymali list gratulacyjny od ówczesnego prezydenta Poznania, Ryszarda Grobelnego. Dwa lata później zostali laureatami nagrody specjalnej na festiwalu filmowym "Prowincjonalia we Wrześni".

Małżonkowie poznali się w 1973 roku podczas kursów bibliotecznych. W tym samym roku obejrzeli wspólnie pierwszy film - "Król, dama, walet" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. W 2007 roku otrzymali od władz miasta niewielkie mieszkanie w oficynie kamienicy, położone nad kinem studyjnym Muza.

Pieniądze na remont lokalu zostały zebrane podczas charytatywnego seansu w kinie Muza, któremu towarzyszyła publiczna zbiórka funduszy. W mieszkaniu spędzili ostatnie lata swojego wspólnego życia.

Wszystkie filmy, które oglądali małżonkowie, bez względu na gatunek, co do zasady widzieli tylko raz i tylko w kinie. Byli ludźmi ciepłymi i cieszącymi się ogromną sympatią. Niestety, pan Bogdan odszedł przed trzema laty. Teraz dołączyła do niego ukochana żona.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Kobieta urodziła trojaczki. Kiedy lekarz zobaczył ich twarze, kolana się pod nim ugięły. Nie mógł wydusić słowa

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

- Zauroczyła nas ich pasja i bezkompromisowość, dobre serce, miłość do zwierząt, do świata i do siebie nawzajem, a także ta specyficzna dziwaczność, która sprawiała, że byli jednymi z najbardziej niezwykłych ludzi, jakich kiedykolwiek poznałam. To jest koniec pewnej historii, która mam nadzieję, na zawsze zostanie zapamiętana - napisała przyjaciółka pary, Anna Adam.

- To była długa podróż i wspólne chwile, których nigdy nie zapomnę. Jak Bogdan uczył nas grania w szachy, jak Maryleńka z lupą w ręce przeczesywała piątkowy dodatek do gazety i zakreślała filmy, które obejrzą - napisała z kolei Agata Kochaniewicz, która wraz z Anną Adam przeprowadziła z Kalinowskimi wywiad z parą.

Nie żyje kobieta

Nie żyje kobieta

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkach
  2. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Wskazano 3 najzdrowsze produkty świata. Niedowierzanie, ale nie ma wśród nich ogórków kiszonych ani buraków
  7. Zacznie się 5 grudnia. Ważna zmiana przepisów dla kierowców
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News