Nie żyje jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności. Przez lata uciekał przed SB

Nie żyje jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności. Przez lata uciekał przed SB Źródło: pikio.pl

Nie żyje jednak z najważniejszych działaczy "Solidarności". Mężczyzna, który przez lata uciekał przez agentami bezpieki, odszedł w wieku 67 lat. Za swoją działalność opozycyjną uczestnik komitetów strajkowych został odznaczony państwowo.

Nie żyje Janusz Bargieł. Legendarny działacz "Solidarności" był przez lata ścigany przez Służbę Bezpieczeństwa i nie raz wsławił się swoją odwagą w trakcie lat największych prześladowań działaczy legendarnego związku zawodowego. Urodzony w 1951 roku Bargiel zmarł nagle w wieku 67 lat.

Nie żyje Janusz Bargieł, legendarny działacz "Solidarności"

Janusz Bargieł swoją działalnością wielokrotnie dawał się we znaki agentom bezpieki. Działacz "Solidarności" prowadził działalność w mediach organizacji, gdzie sprzeciwiał się ówczesnej, PRL-owskiej władzy,

- Janusz Bargieł w 1981 r. pracował w podbeskidzkim zarządzie regionu NSZZ Solidarność jako prawnik. Był też redaktorem pisma Wszechnicy Związkowej pt. 'Moim Zdaniem'. Po wprowadzeniu stanu wojennego był najdłużej internowanym działaczem związkowym z Podbeskidzia. Zatrzymany został 13 grudnia 1981 r. W ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej Nowym Łupkowie, Rzeszowie i Kielcach przebywał do 23 grudnia 1982 r." - wspomina działacza Instytut Pamięci Narodowej

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Bargieł dostał wiele odznaczeń. Władze doceniały jego działalność

Działalność Bargieła w NSZZ Solidarność nie umknęła uwadze polskim władzom, które wielokrotnie doceniały działacza. Mężczyzna był odznaczony tytułem "Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia" oraz dostał Krzyż Wolności i Solidarności. Ostatniego honoru nie zdołał jednak odebrać ze względu na swoją chorobę. Mężczyzna miał odebrać III Tom Encyklopedii "Solidarności", gdzie dokładnie opisano wszystkie jego dokonania dla związku zawodowego.

Dzisiaj grzeje: 1. Tak teraz wygląda grób Piotra Woźniaka-Staraka. Bardzo smutny widok
2. 2-letnia córka zabiła swoją mamę. Kobieta konała na jej oczach

- Biogram Janusza Bargieła został opublikowany w trzecim tomie 'Encyklopedii Solidarności'. Egzemplarz tego wydawnictwa miał odebrać podczas uroczystej promocji, zorganizowanej 10 września br. przez katowicki oddział IPN. Wówczas przebywał już w szpitalu. Zmarł dwa dni później" - podał IPN.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tylko teraz! Kapitalna oferta Peugeota. Bajeczny, rodzinny SUV w niziutkiej cenie
  2. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek 
  3. Ujawniono szokujące fakty o śmierci siostry gwiazdora. Są wyniki testu krwi. Rodzina jest w głębokim szoku
  4. Niewyobrażalny dramat. Uwielbiana bohaterka "Przyjaciółek" straciła męża
  5. Agata Duda ma sobowtóra? Kobieta, która pojawiła się u boku prezydenta wygląda tak samo jak pierwsza dama
  6. Wnuczka z ukrycia nagrała swoją babcię. Wcześniej nikt jej nie wierzył, kiedy mówiła, jak paskudne rzeczy jej robi

Źródło: Interia

Następny artykuł
0 Skomentuj

Komentarze 0

Ocena artykułu