Nie żyje Zdzisław Szostak. "Odeszła kolejna wielka osobowość"

Nie żyje Zdzisław Szostak. "Odeszła kolejna wielka osobowość" Źródło: Facebook/Filharmonia Łódzka

Nie żyje Zdzisław Szostak, znany łódzki dyrygent i kompozytor. Wieloletni dyrygent Filharmonii Łódzkiej odszedł 7 września. Zmarł w wieku 89 lat.

Nie żyje wybitny polski artysta, Zdzisław Szostak, dyrygent światowej klasy. Urodził się w Sosnowcu 13 stycznia 1930. Studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W latach 1967–1971 był kierownikiem artystycznym Filharmonii Poznańskiej, następnie został zastępcą dyrektora od spraw artystycznych oraz dyrygentem Łódzkiej Filharmonii. Zmarł 7 września w wieku 89 lat.

Nie żyje dyrygent słynnych kompozycji 

Zdzisław Szostak był autorem kompozycji do 40 produkcji, w tym do 20 filmów fabularnych, między innymi Aria dla atlety, Wizja lokalna 1901, Królowa Bona czy Wahadełko. Dyrygował orkiestrami, z którymi nagrał utwory do 200 filmów. Były to kompozycje między innymi Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. 

- Ślązak z urodzenia, łodzianin z wyboru, „dyrygent ze stoperem w sercu”. Wielka postać naszego filharmonicznego świata, Przyjaciel i Autorytet. Dziękujemy za wszystko, drogi Maestro. Pozostanie Pan na zawsze dobrym duchem tego miejsca - wspomina w ciepłych słowach Filharmonia Łódzka Zdzisława Szostaka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Za swoje wybitne osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych nagród, w tym medal za osiągnięcia artystyczne w Łódzkiej Wiośnie Artystycznej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Dzisiaj grzeje: 1. Córka chciała zrobić mamie niespodziankę. Gdy otwierała drzwi, usłyszała głośny huk i upadła na ziemię
2. Lepiej, żeby Jolanta Kwaśniewska nigdy się o tym nie dowiedziała. Jej córka właśnie zaliczyła ogromną wpadkę

Zdzisław Szostak był również autorem utworów symfonicznych, takich jak Uwertura koncertowa na orkiestrę, Concertino darmstadzkie na skrzypce, fortepian i orkiestrę, Musica per corno e orchestra sinfonica czy Concertino na marimbę i orkiestrę symfoniczną. Tworzył również muzykę kameralną, między innymi Kwintet na instrumenty dęte, Arabeska na obój i fortepian, Scherzo-Toccatina na fagot i fortepian, Ad libitum et Quasi Polonaise na kontrabas i fortepian.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Dziewczyna rzuciła liścik recepcjonistce. Gdy kobieta go przeczytała, w pośpiechu zawiadomiła policję
  3. Na scenę "The Voice of Poland" wyszła 17-latka. Wystarczyła chwila, Michał Szpak był jak zahipnotyzowany
  4. Benedykt XVI dostał wylewu i jest z nim źle? Rzecznik Watykanu wydał specjalne oświadczenie
  5. Elżbieta Jaworowicz od 35 lat prowadzi "Sprawę dla reportera". Dopiero teraz ujawniono prawdę o programie

źródło: interia

Następny artykuł