Mieszkańcy są zrozpaczeni, nie mogą się pogodzić z wielką stratą. Media właśnie obiegła wiadomość o śmierci Jana Strelaua

Mieszkańcy są zrozpaczeni, nie mogą się pogodzić z wielką stratą. Media właśnie obiegła wiadomość o śmierci Jana Strelaua Źródło: pixabay.com xaam-fotografiert

Nie żyje znany mieszkaniec północnej Polski, nieoceniona strata. Miejscowi, którzy doskonale go znali, składają liczne kondolencje. Uczeni, dla których był wzorem, także nie mogą się otrząsnąć. Nie żyje Jan Strelau, profesor zmarł w wieku 89 lat.

Informacje o tym, że nie żyje profesor Jan Strelau, najpierw zaczęły przekazywać lokalne media. Teraz o śmierci wybitnego Polaka mówi już cała Polska.

Nie żyje Jan Strelau, miał 89 lat

Jan Strelau zmarł dziś, 4 sierpnia. Zmarły był wybitnym polski psychologiem, nauczycielem akademickim oraz profesorem. W 2017 roku otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Tczewa. Tytuł otrzymał za etycznie wzorową postawę i promocję miasta Tczewa w dziedzinie psychologii. Uczony swoje dzieciństwo i młodość spędził w tym właśnie mieście i zawsze było ono dla niego najważniejsze. Bardzo często gościł w lokalnej bibliotece, gdzie spotykał się z ciekawskimi czytelnikami, którzy chłonęli każde jego słowo. Oficjalne kondolencje złożyli już Prezydent Miasta Tczewa oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie, a także dyrektor i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

Jan Strelau urodził się w 1931 roku w Wolnym Mieście Gdańsku. Kiedy jego mieszkanie zostało zniszczone przez Armię Radziecką, osiedlił się w Bytowie. Na studia zdecydował się wyjechać najpierw do Lublina - wybrał filozofię -  jednak po 2 latach pojechał do Warszawy i finalnie w 1958 roku ukończył tam psychologię. Piął się po szczeblach kariery i niedługo później został kierownikiem pierwszej w Polsce Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych.

Był wzorem w dziedzinie psychologii

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jan Strelau uzyskał tytuł doktora w 1963 roku, a w 1968 roku otrzymał habilitację. Potem został profesorem nadzwyczajnym, a w 1979 roku objął posadę dyrektora Instytutu Psychologii, którym kierował 2 lata. Kilka lat później uzyskał tytuł profesora zwyczajnego i pracował na Uniwersytecie Śląskim i na Uniwersytecie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka awaria w całej Polsce. Miliony osób bez jakiegokolwiek dostępu
2. Szumowski chce wprowadzić dodatkowe restrykcje. Kogo obejmą?

Był także pierwszym przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości, wybrano go również na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Różnic Indywidualnych. Między 2002 a 2006 rokiem pełnił funkcję wiceprezydenta Międzynarodowej Unii Nauk Psychologicznych oraz wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk. Był też m.in. członkiem Europejskiej Akademii Nauk oraz członkiem zagranicznym Fińskiej Akademii Nauk i Literatury.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Marta Kaczyńska przyłapana z synkiem na plaży. Internauci patrzą tylko na jedno
  2. Media podały fatalne wiadomości. M. Stoch zarażony COVID-19
  3. Potwierdzono zakażenia w Biedronce. Sieć sklepów natychmiastowo wydała komunikat
  4. Bardzo smutna wiadomość. Stanisław Dąbrowski nie żyje
  5. Łukasz Szumowski zapowiada ogromne zmiany dla Polaków. Mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Nasze Miasto Tczew

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News