Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje zasłużony działacz "Solidarności"

Polskę obiegły tragiczne informacje. Nie żyje zasłużony działacz "Solidarności" Źródło: Pikio.pl

Nie żyje ceniony działacz "Solidarności", krajowe media obiegły wyjątkowo smutne informacje. Mężczyzna odszedł po długiej walce z chorobą, przez wiele lat zaangażowany był w działalność polityczną.

Nie żyje bardzo znany i ceniony Polak, krajowe media obiegły informacje o śmierci zasłużonego działacza "Solidarności" i wieloletniego radnego miejskiego miasta Stalowa Wola. Zmarł po długiej walce z chorobą, miał 89 lat. Wiele osób jest w żałobie.

Nie żyje ceniony działacz "Solidarności"

Zmarł wieloletni radny miejski, znany i ceniony w Stalowej Woli działacz „Solidarności” Zbigniew Paszkiewicz. mężczyzna miał 89 lat, odszedł po długiej i ciężkiej walce z chorobą. Smutne wiadomości przekazał portal Stalowemiasto.pl. Mieszkańcy są pogrążeni w żałobie.

Jak podaje Encyklopedia Solidarności, Zbigniew, a właściwie Salwiusz Paszkiewicz urodził się w 1931 roku w miejscowości Plussy, która obecnie znajduje się na terenie Litwy, a w 1939 roku został zesłany z rodziną do Kazachstanu. Do Polski powrócił w 1946 , a w 1952 ukończył Technikum Chemiczne w Warszawie. 

- W latach 1946- 1948 działał w ZHP, był zastępowym. W latach 1952-1954 zatrudniony był jako asystent w Instytucie Barwników i Półproduktów w Brzegu Dolnym, w latach 1955- 1992 pracował jako specjalista technolog w HSW (Huta Stalowa Wola). Był sekretarz KIK w Stalowej Woli. W Solidarności działał od IX 1980 roku. Był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od I 1981 roku członkiem Komisji Wydziałowej TGM HSW - przekazał portal Stalowemiasto.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz, miał 89 lat

- Po 13 XII 1981 założyciel (ze Stanisławem Schabowskim, Zbigniewem Karoniem) tajnej struktury na wydziale zbierającej informacje o represjonowanych i przekazującej je do ks. Edwarda Frankowskiego; organizator kolportażu. Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli. [...] 22 VIII – 1 IX 1988 uczestnik strajku HSW; po strajku otrzymał upomnienie i naganę w pracy oraz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku na ćwiczenia wojskowe [...]  gromadził i przepisywał teksty pieśni śpiewanych przez strajkujących, co przyczyniło się do założenia w 1988 Chóru Solidarność - można przeczytać na stronie Encyklopedii Solidarności.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: Kilkunastu pasażerów autokaru rannych, kłęby dymu. Trwa czarna seria na początek wakacji w Polsce

2. Nie żyje ekspedientka zakażona koronawirusem. Sanepid szuka klientów

Był wyjątkowo zasłużonym obywatelem Stalowej Woli. Długoletni radny miejski w 2000 roku został wpisany do "Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola", a w 2011 roku odznaczono Brązowym Medalem za zasługi w realizacji ustawowych zadań policji.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Turyści spojrzeli na paragon i zrzedła im mina. 200 zł za kebaba i 35 zł za kawę, wakacyjne ceny w znanym hotelu zapamiętają do końca życia
  2. Robert Lewandowski coraz bliższy końca kariery? Słowa piłkarza nie pozostawiają wątpliwości
  3. Panna młoda zabroniła 14-letniej siostrze być druhną. Powód zwala z nóg, ręce opadają
  4. Mama zrobiła zdjęcie umierającej córce. Kilka miesięcy później spojrzała na nie i zamarła
  5. Maleńkie bliźniaczki spały, gdy rzucił się na nie pies. Mama nie była w stanie powstrzymać tragedii
  6. Grób aktorki ”Czterdziestolatka” jest w strasznym stanie. Aż łzy napływają do oczu, przykro patrzeć

Źródło: stalowemiasto

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News