Nie żyje poeta
Pixabay.com ScorpionD
Monika Majko - 1 Listopada 2020

Nie żyje wybitny Polak. Informacja o nagłej śmierci gruchnęła jak grom z jasnego nieba

Nie żyje wybitny Polak, krajowe media obiegły wyjątkowo smutne wiadomości. Odszedł nad ranem 1 listopada 2020 roku.

Nie żyje słynny polski poeta, artysta zmarł nad ranem 1 listopada 2020 roku. Wyjątkowo smutne informacje obiegły krajowe media, wielu miłośników jego twórczości pogrążyło się w głębokiej żałobie. Jego wiersze doceniał m.in. Zbigniew Herbert.

Nie żyje wybitny polski poeta

W niedzielę 1 listopada 2020 roku odszedł wybitny polski poeta Jan Szuber. Artysta zmarł nad ranem, miał 72 lata. Tragiczne informacje o nagłej śmierci cenionego poety, eseisty, felietonisty obiegły krajowe media, wielu Polaków pogrążyło się w głębokiej żałobie.

Jan Szuber przyszedł na świat 10 grudnia 1947 roku, a w 1967 ukończył naukę w Liceum Ogólnokształcącym Męskim w Sanoku i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W tym okresie również dotknęła go choroba, która spowodowała, że poruszał się na wózku inwalidzkim. Przez wiele lat pisał wiersze oraz inne twory literackie, jednak na ich publikacje zdecydował się dopiero na początku lat 90.

Już jutro wydarzy się w całej Polsce, obejmie każdy zakątek kraju. Mamy oficjalne potwierdzenieJuż jutro wydarzy się w całej Polsce, obejmie każdy zakątek kraju. Mamy oficjalne potwierdzenieCzytaj dalej

Poeta otrzymał nagrodę w lokalnym konkursie poezji i zadebiutował w 1994 roku przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Pierwsze pięć tomików jego poezji zostało wydane w latach 1995–1996 nakładem dr Grażyny Jarosz z Oslo i umownie zyskało miano pięcioksięgu.

Twórczość Janusza Szubera została zauważona i doceniona przez wybitnych poetów i literatów, takich jak Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy Kazimierz Orłoś. Jego wiersze przetłumaczono na 15 języków, a on sam przyjął także pseudonim literacki i tworzył jako Sebastian Rylski.

- [...] tom ten czytany nocą po prostu mnie zachwycił. […] W czasie lektury Pana wierszy kość ma ogonowa drętwiała wielokrotnie. Niestety, mój drogi przyjacielu, jest Pan poetą i nic na to nie można poradzić. Składam wyrazy mego podziwu - napisał Zbigniew Herbert w pierwszym liście do Janusza Szubera, po przeczytaniu jego tomu wierszy pt. "Gorzkie prowincje" z 1996 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Zauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoZauważył w ogródku wyjątkowo dziwne jajko. W jednej chwili zamarł, gdy zobaczył, co się z niego wyklułoCzytaj dalej

Nie żyje Janusz Szuber, twórczością zmarłego poety zachwycał się m.in. Zbigniew Herbert

Utwory Szubera publikowano na łamach takich czasopism, jak m.in. "Tygodnik Sanocki", "Tygodnik Powszechny", "Kultura", "Kwartalnik Artystyczny" czy "Rzeczpospolita", gdzie w magazynie "Plus Minus" prowadził stały kącik felietonisty pt. Czytane na prowincji.

Dzisiaj grzeje:

1. Cmentarze zostają otwarte, nikt nie dostanie mandatu. Prezydent miasta podjął decyzję, jest dobitny komunikat

2. Sprzed chwili: Minister Zdrowia nagle wydał polecenie. Klamka właśnie zapadła, tysiące Polaków będzie wniebowziętych

3. Ludzie podstępem chcieli wejść na cmentarz, nie obchodzą ich zakazy. Niebywałe, do czego się posunęli

W październiku 1999 roku Janusz Szuber został odwiedzony w swoim mieszkaniu przez ówczesnego premiera Jerzego Buzka. W 2006 roku wiersz poety pt. Mgła, w tłumaczeniu Ewy Hryniewicz-Yarbrough, został opublikowany w słynnym amerykańskim tygodniku "The New Yorker".

- Niedawno wydał wspaniały tom poetycki, zatytułowany "Przyjęcie postawy". Zdążył jeszcze ucieszyć się bibliofilskim tomikiem, który przygotowała dla Niego rzeszowska "Fraza", a który nazwał "Zdrojem ulicznym". Sanoczanie zapamiętają Go, przemierzającego Rynek w kierunku zamkowego dziedzińca, skąd lubił patrzeć na zakole Sanu i panoramę miasta, otuloną pasmem Słonnych Gór. Zapamiętają głos poety czytającego wiersze podczas wieczorów autorskich - wspomniała zmarłego poetę Edyta Wilk z "Tygodnika Sanockiego".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Spacer z psem zmienił się w walkę o przetrwanie. Monitoring nagrał porażającą sytuację
  2. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  3. Córka Marty Kaczyńskiej przekazała radosną nowinę. Nie mogła już ukrywać, ekscytacji nie ma granic
  4. Z ostatniej chwili: Prezydent przekazał przykre informacje. Nie żyje znany polityk
  5. Grób Anny Przybylskiej zapiera dech. Mało kto wie, że nie została pochowana sama
  6. Genialny Polak zadziwił cały świat. Jego wynalazek zrewolucjonizował kino, mało kto pamięta
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Warszawa w pigułce/Tysol

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News