Pod koniec maja w NATO rozpętał się potężny kryzys na linii Niemcy-Turcja. Kraje już wcześniej miały ze sobą na pieńku, jednak kryzys wokół bazy wojskowej w Incirliku przelał czarę goryczy. Niemcy postawiły Turcji ultimatum.

Turcja postanowiła zagrać Niemcom na nosie i nic nie zrobiła sobie z niemieckiego ultimatum. Angela Merkel postanowiła się nie wycofywać, a niemieckie wojska dostały rozkazy, które wstrząsną sojuszem NATO.

Decyzją niemieckiego rządu, 260 osób, myśliwce „Tornado” oraz latająca cysterna zostaną przeniesione do bazy wojskowej Al-Azrak w Jordanii, nieopodal granicy z Syrią. Operacja przenosin potrwa około 2 miesiące. W tym czasie niemieckie zaangażowanie w operację wymierzoną w Państwo Islamskie zostanie wstrzymane.

Sam kryzys wokół bazy wojskowej jest już wystarczającym powodem do niepokoju. Niemcy i Turcja to jedne z najbardziej liczących się krajów NATO, a ich spór, zwłaszcza w sferze militariów zatrzęsie sojuszem na niespotykaną dotąd skalę. Nie to jest jednak najgorsze.

W bazie z Incirliku przechowywana jest bowiem amerykańska broń atomowa. Działania Turcji sprawiają, że coraz częściej mówi się o jej przeniesieniu do innego kraju, co dla Erdogana stałoby się prawdziwą katastrofą. Trudno przewidzieć, jak opłakane byłyby dla sojuszu skutki sporu o broń atomową.

...

Zobacz również