Ułatwiają przemieszczanie się, częściowo zapobiegają korkom. Jesienią dają schronienie przed deszczem, a w lecie przed upałem. Czasami trochę śmierdzą – to poczuliście z pewnością. Ale czy wiedzieliście, że podziemne przejścia dyskryminują pieszych i są przejawem pogardy?

Partia Razem postanowiła zwrócić uwagę na niedostrzegany do tej pory przez społeczeństwo problem, jakim są podziemne przejścia dla pieszych. Zdaniem aktywistów, ich istnienie to objaw dyskryminacji przechodniów, a także faworyzowania kierowców.

Członkowie Razem słusznie zwracają uwagę na fakt, że do przebycia podziemnego przejścia konieczne jest zejście po schodach. Z tą czynnością mogą mieć problem osoby starsze oraz niepełnosprawni.

Co więcej, Razem zwraca też uwagę, że przechodnie są „spychani do podziemi” i „segregowani”. Do tej pory nie wiadomo, jaki jest stosunek partii do innych schodów występujących w przestrzeni publicznej.

– Koniec z szykanowaniem pieszych!
Domagamy się stworzenia naziemnego przejścia dla pieszych przy placu Bohaterów Getta. Uważamy za niedopuszczalne zmuszanie pieszych do korzystania z przejść podziemnych w imię wygody kierowców. Najbardziej tracą na prosamochodowej polityce miasta najsłabsi – osoby starsze, czy poruszające się na wózkach. Dla ostatnich sprawa jest o tyle kuriozalna, że zmuszeni są do korzystania z platformy, czynnej wyłącznie do godziny 19!

Chcemy, żeby miasto w przyszłości odeszło całkowicie od systemu przejśc podziemnych i kładek. Jednym z pierwszych takich miejsc powinno być skrzyżowanie Pawiej i Lubicz, relikt modernistycznej urbanistyki w samym sercu miasta, zmuszający ludzi do pokonywania różnicy poziomów na drodze o uspokojonym ruchu. Doskonała wizytówka miasta, pokazująca jak niewiele znaczy tu pieszy wszystkim podróżnym wychodzącym z Dworca Głównego.

Skończmy z pogardą dla pieszych, ze spychaniem ich do podziemi, z segregacją ruchu. Miasto przyjazne do życia to miasto w ludzkiej skali, przyjazne do chodzenia. Nie zapominajmy, że wszyscy jesteśmy pieszymi! – czytamy.

...

Zobacz również