Totalne zaskoczenie. Nie uwierzycie, czego chce się pozbyć Razem. "To przejaw pogardy, dyskryminacji"

Totalne zaskoczenie. Nie uwierzycie, czego chce się pozbyć Razem. "To przejaw pogardy, dyskryminacji"

Ułatwiają przemieszczanie się, częściowo zapobiegają korkom. Jesienią dają schronienie przed deszczem, a w lecie przed upałem. Czasami trochę śmierdzą - to poczuliście z pewnością. Ale czy wiedzieliście, że podziemne przejścia dyskryminują pieszych i są przejawem pogardy?

Partia Razem postanowiła zwrócić uwagę na niedostrzegany do tej pory przez społeczeństwo problem, jakim są podziemne przejścia dla pieszych. Zdaniem aktywistów, ich istnienie to objaw dyskryminacji przechodniów, a także faworyzowania kierowców.

Członkowie Razem słusznie zwracają uwagę na fakt, że do przebycia podziemnego przejścia konieczne jest zejście po schodach. Z tą czynnością mogą mieć problem osoby starsze oraz niepełnosprawni.

Co więcej, Razem zwraca też uwagę, że przechodnie są "spychani do podziemi" i "segregowani". Do tej pory nie wiadomo, jaki jest stosunek partii do innych schodów występujących w przestrzeni publicznej.

- Koniec z szykanowaniem pieszych! Domagamy się stworzenia naziemnego przejścia dla pieszych przy placu Bohaterów Getta. Uważamy za niedopuszczalne zmuszanie pieszych do korzystania z przejść podziemnych w imię wygody kierowców. Najbardziej tracą na prosamochodowej polityce miasta najsłabsi - osoby starsze, czy poruszające się na wózkach. Dla ostatnich sprawa jest o tyle kuriozalna, że zmuszeni są do korzystania z platformy, czynnej wyłącznie do godziny 19!

Chcemy, żeby miasto w przyszłości odeszło całkowicie od systemu przejśc podziemnych i kładek. Jednym z pierwszych takich miejsc powinno być skrzyżowanie Pawiej i Lubicz, relikt modernistycznej urbanistyki w samym sercu miasta, zmuszający ludzi do pokonywania różnicy poziomów na drodze o uspokojonym ruchu. Doskonała wizytówka miasta, pokazująca jak niewiele znaczy tu pieszy wszystkim podróżnym wychodzącym z Dworca Głównego.

Skończmy z pogardą dla pieszych, ze spychaniem ich do podziemi, z segregacją ruchu. Miasto przyjazne do życia to miasto w ludzkiej skali, przyjazne do chodzenia. Nie zapominajmy, że wszyscy jesteśmy pieszymi! - czytamy.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News