Aż 11 z 32 krajów europejskich, które zadeklarowały we wrześniu chęć przyjęcia imigrantów z Bliskiego Wschodu z obozów we Włoszech i Grecji, koniec końców nie przyjęły ani jednego. Wrześniowa umowa jest więc bardzo słabo realizowana i nie zanosi się na poprawę. Chodzi o porozumienie dotyczące 120 000 uchodźców, ponieważ zgodnie z poprzednimi umowami, niektóre wymienione w artykule państwa przyjęły uchodźców. Teraz przestały i najprawdopodobniej, wkrótce dołączą do nich inne kraje. 

120 tysięcy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki, którzy znaleźli się w obozach dla uchodźców w Grecji i Włoszech miało być – zgodnie z międzynarodowym porozumieniem z września ubiegłego roku – rozlokowanych w 32 krajach europejskich, które wyraziły na to zgodę. Oficjalnie, Grecja i Włochy nie przyjęły żadnego imigranta po wrześniowej umowie, mimo że przebywają oni na terytorium tych państw.

Jak się jednak okazuje, 1/3 krajów, które początkowo wyraziły chęć przyjęcia przybyszy ze Wschodu, koniec końców nie przyjęła ani jednego.

Według danych jakie zebrał Europejski Urząd Wsparcia na rzecz Azylu, uzgodnień zawartych w porozumieniu nie wypełniły takie kraje jak Dania, Austria, Wielka Brytania, Węgry, Norwegia, Włochy, Grecja, Islandia, Słowacja, Liechtenstein i Polska.

Według wrześniowego porozumienia, do naszego kraju miało trafić 6,5 tysiąca imigrantów. Pierwszy transport był zaplanowany na marzec tego roku, jednak wszystko zakończyło się fiaskiem.

Kraje, które z kolei wywiązują się – opornie ale jednak – z uzgodnień jakie zawarto we wrześniu ubiegłego roku to  Francja, która  przyjęła ponad 1,3 tys. osób z obozów z Grecji i Włoszech, Holandia – 500 osób, Portugalia i Finlandia po 470, Hiszpania ok. 200, Belgia – 109, Niemcy – 57, Szwecja 37, Cypr 35, Luksemburg 91, Litwa 67, Czechy 4 i Rumunia 130.

Jak również wynika z informacji polskich władz, aktualnie nie ma żadnych planów ws. nowych relokacji imigrantów znajdujących się w obozach we Włoszech i Grecji do Polski, co oznacza, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie żaden do nas nie trafi.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: rzeczpospolita

...

Zobacz również