Skandal, który wybuchł wokół opolskiego festiwalu, odbił się w Polsce szerokim echem. Awantura, do której doprowadziło TVP, uderzyła w rządy Prawa i Sprawiedliwośc. Jak wynika jednak z ostatnich działań MON, rząd Beaty Szydło nie wyciągnął z tej lekcji wniosków.

Odbywające się co dwa lata w Radomiu pokazy Air Show zbierały ogromną widownię. Widzowie nie tylko z Polski, ale i całego świata, przyjeżdżali, by zobaczyć asów lotnictwa w akcji. Niestety, tegoroczna impreza się nie odbędzie. Postarało się o to ministerstwo obrony, które nagle zrezygnowało z organizowania w Radomiu Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2017.

Co więcej, władze otrzymały list od Generalnego Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych, że w tym roku możliwe jest jedynie przeprowadzenie jednodniowych pokazów i to tylko z polskimi pilotami w akcji. Taka propozycja zszokowała radnych Radomia, którzy nie zgodzili się na nią. Jak napisali w oświadczeniu, zgoda na propozycję okrojenia pokazów lotniczych umniejszyłaby rangę światowej sławy wydarzenia.

– W trosce o światową rangę pokazów lotniczych w Radomiu oraz o wizerunek miasta, radni Rady Miejskiej w Radomiu uznają, że jednodniowe pokazy lotnicze w formie proponowanej przez stronę wojskową nie odpowiadają oczekiwaniom mieszkańców Radomia i pasjonatów lotnictwa – podali radni.

Nie wiadomo jednak dlaczego ministerstwo zdecydowało się na odwołanie imprezy. Jak ocenia prezydent Radomia, „minister obrony potraktował mieszkańców miasta niepoważnie”. Radomskie władze wyraziły jednak chęć zorganizowania imprezy w 2018 roku. Jak dotąd jednak resort Macierewicza milczy.

 

...

Zobacz również