Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wykazało, że istnieją cztery typy upijania się. Każdy z nich przyrównali do jakiejś znanej postaci, która najlepiej dany typ opisuje. Według naukowców, celem badania była pomoc osobom, które codziennie pracują z pijanymi.

Badanie przeprowadzili psychologowie z Uniwersytetu Missouri. Udział w nim wzięły 374 osoby – ochotnicy werbowani spośród studentów. Ci musieli wypełnić testy osobowości przed i po spożyciu alkoholu.

Na podstawie wyników, jakie uzyskali naukowcy, udało im się wyłonić cztery główne typy upijania się u ludzi. Typy zostały nazwane kolejno „Ernest Hemingway”, „Mary Poppins”, „zwariowany profesor” i „Mr. Hyde”.

Hemingway to typ najczęściej spotykany wśród badanych. Ponad 40% z nich miało po wypiciu alkoholu nie uświadczyć żadnej zmiany w osobowości. Typ przyrównano do znanego pisarza ze względu na jego przechwałki, jakoby „miał wypić dowolną ilość whisky i się nie upić”.

Kolejny typ to Mary Poppins, która oznacza osoby, które po wypiciu alkoholu stają się bardziej opiekuńcze, otwarte i słodkie. Naukowy znaleźli korelację między niektórymi z badanych i postacią z książek Pameli Travers. Ta, choć szorstka i egocentryczna z charakteru, dla dzieci, którymi się opiekowała, była bardzo otwarta i troskliwa.

Zwariowany profesor to trzeci z typów i tyczy się ten osób introwertycznych i cichych, które po wypiciu alkoholu nagle stają się otwarte, towarzyskie i pewne siebie. Nazwa tego typu pochodzi od zwariowanego naukowca z filmu „Gruby i chudszy”.

Ostatnim z typów wyróżnionych przez psychologów z Missouri jest Mr. Hyde. Odpowiadać ma osobom, które po wypiciu alkoholu stają się nieodpowiedzialne i  agresywne, wszystko ich denerwuje i dążą do destrukcji. Imprezy mają się dla nich kończyć urwanym filmem. Co więcej, najczęściej do tego typu zaliczane są kobiety.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również