Przerażające wieści z Warszawy i okolic. Lokalne zwierzęta zaatakował groźny, śmiertelny wirus. Główni lekarze weterynarii są zdruzgotani i zszokowani swoją diagnozą. 

Na terenie Warszawy odnotowano pierwszy przypadek choroby. Według doniesień Polskiej Agencji Prasowej chore, martwe zwierzęta znaleziono też w Jabłonnej, Lesznie i Konstancinie-Jeziornej. PAP informuje, że w tych miejscach ustanowiono obszar z ograniczeniami, wszystko jest organizowane według unijnych procedur.

ZOBACZ TAKŻE: Epidemia w Polsce! Lekarze są przerażeni, obrzydliwa choroba

Lekarz weterynarii ostrzega

Na terenie Warszawy znaleziono dzika, u którego zdiagnozowano ASF – chorobę afrykańskiego pomoru świń. Główny Lekarz Weterynarii był przerażony, to pierwszy taki przypadek na terenie stolicy. Następne zainfekowane wirusem zwierzęta znaleziono w okolicznych gminach.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, uważa, że chorobę wywołał „czynnik ludzki”, czyli szeroko rozumiane szkodliwe na rzecz przyrody działania człowieka. Ekspert przypuszcza, że chorobę tę mogła wywołać skażone odpadki żywności. Jażdżewski informuje, że choroba ASF nie przenosi się na zwierzęta, które wędrują i mają bezpośredni kontakt z innymi, często nawet z różnych województw.

To przez ludzi rozprzestrzenia się wirus ASF

Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii odwołuje się do ludzkiej moralności i prosi, by nie wyrzucać jedzenia. Dziki znajdują wyrzucone przez ludzi resztki żywności w okolicach miast i je zjadają.

– Żywność powinna być wyrzucana do zabezpieczonych pojemników; worki ze śmieciami nie powinny być wystawiane za bramy, bo dziki mogą je rozerwać – poinformował Jażdżewski.

Wiceszef Weterynarii apelował by ograniczać wycieczki do Kampinoskiego Parku Narodowego, a już szczególnie pod żadnym pozorem nie należy jeździć po nim kładami. Według niego płoszenie zwierząt może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Afrykański pomór świń w Polsce

Po raz pierwszy w Polsce przypadek zachorowania zwierzęcia na afrykański pomór świń odnotowano w 2014 roku. Od tego czasu wykryto 104 zakażone świnie i więcej niż 660 dzików. Do niedawna obszary dotknięte chorobą koncentrowały się wokół polsko-białoruskiej granicy. Wirusa ASF zdiagnozowano już wcześniej w województwie podlaskim i lubelskim. Po raz pierwszy w województwie mazowieckim pojawił się w podwarszawskiej gminie Izabelin. Choroba Afrykańskiego pomoru świń jest dla zwierząt śmiertelna. Nie jest natomiast szkodliwa dla ludzi.

ZOBACZ TAKŻE: Epidemia atakuje Polskę! WSSE: 25 tysięcy zachorowań w JEDNYM województwie

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz


Ta polska wieś ZACHWYCA ludzi na całym świecie!

...

Zobacz również