Nie do wiary. Zmienią hymn na TAKI, bo Mazurek Dąbrowskiego "jest za trudny"

Nie do wiary. Zmienią hymn na TAKI, bo Mazurek Dąbrowskiego "jest za trudny" Źródło:

Mazurek Dąbrowskiego jest polskim hymnem państwowym od 1927 roku. Od tamtego czasu ulegał tylko kosmetycznym korektom i niemal w niezmienionej formie obowiązuje do dziś. Teraz jednak pojawił się pomysł, żeby hymn zmienić. I to na poziomie zapisów w ustawie.

Pomysł, z którym wystąpił do prezydenta Waldemar Domański, twórca "Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym w Krakowie", zakłada poważną ingerencję w zapisy ustawy o symbolach narodowych. Chce on, by całkowicie zmieniono zapis nutowy, który dołączony do ustawy czyni obowiązujący kształt hymnu. ZOBACZ TAKŻE: Będzie nowy hymn narodowy! PiS jest "ZA"Większość ludzi nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji - tłumaczy Domański, podkreślając, że polski hymn ustawowo powinie być wykonywany w tonacji F-dur. - Większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji, bo jego możliwości znajdują się w obszarze tonacji C-dur lub D-dur - dodaje.

To nie żart. Prośba jest całkiem poważna

Koncepcja Domańskiego jest taka, by w ustawie zmienić zapis o obowiązującej tonacji wykonywania utworu. Obecnie jest ona zamieszczona na zapisie nutowym, który jest dodany w aneksie do ustawy. W związku z tym Waldemar Domański zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem, by tonację zapisaną w oficjalnych nutach zmienić na C-dur. Jak podkreśla - to nie jest żart, ale bardzo poważna i szczera prośba. ZOBACZ TAKŻE: Chcą zmienić hymn Polski! Napoleona ma zastąpić...Tonacje podczas wspólnego śpiewania na Rynku Głównym dostosowujemy zawsze do możliwości wielotysięcznego tłumu. Zauważyliśmy, że tonacja F-dur, w której zgodnie z ustawą trzeba śpiewać hymn, powoduje, że skala jest za wysoka dla możliwości ludzi - wyjaśnia Domański.

Zmienią hymn na 100-lecie niepodległości

Jak podkreślił pomysłodawca zmiany, sam przeprowadził "swoiste referendum" wśród zebranych 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie osób. Mieli oni uczcić Święto Niepodległości wspólnym śpiewaniem hymnu. Twierdzi, że 6-tysięczny tłum odpowiedział jednogłośnie, że tonacja C-dur jest wygodniejsza. Domański chciałby, żeby zmiana została wprowadzona na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Świadom szykowanych obchodów na tę okazję, chciałby dorzucić do nich jeszcze tę jedną propozycję. ZOBACZ TAKŻE: Już nie tylko flaga, godło i hymn. Polska będzie miała nowy symbol narodowy Jego pomysł nie spotkał się z szerokim poparciem w świecie muzyki poważnej. Część ekspertów, komentujących koncepcję zmiany tonacji hymnu, stwierdza, że propozycja jest niepotrzebna, bo w tonacji F-dur łatwiej wykonywać utwór na instrumentach, szczególnie dętych. Taką opinię wyraził prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Podobnie twierdzi dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej. Równocześnie obaj zgadzają się z pomysłodawcą projektu, że tonacja C-dur lepsza jest do śpiewania.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News