Choć jeszcze w środę rano szef klubu PiS, Ryszard Terlecki, zapewniał, że posłowie formacji Kaczyńskiego są „zdeterminowani”, by przegłosować ustawę dotyczącą podwyżek, partia w końcu wycofała swój projekt. Poinformował o tym sprawozdawca projektu, poseł Łukasz Schreiber.

O projekcie tym informowaliśmy wczoraj. Projekt ustawy zakładał podwyżki pensji dla najważniejszych polityków w kraju o około 4-5 tys. złotych. Także posłowie i senatorowie mogli liczyć na 2,7 tys. zł podwyżki. Sprawozdawca projektu, poseł PiS Łukasz Schreiber, mówił jeszcze w poniedziałek, że to niskie zarobki odstraszają ekspertów od pracy w ministerstwie.

„Obecnie wiceministrowie w randze podsekretarza stanu zarabiają ok. 7 tys. zł netto, a sprawują nadzór nad wielomiliardowymi budżetami. Z tego powodu wybitni fachowcy często odmawiają pracy w rządzie” – mówił w poniedziałek Łukasz Schreiber z PiS.

Pierwsze czytanie projektu nastąpiło we wtorkowy wieczór. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało, że projekt zostanie wycofany. Jeszcze w środę rano Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, zapewniał o zdeterminowaniu posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przegłosowania ustawy.

Okazuje się jednak, że projekt został wycofany. Powodem tego miała być krytyka ścisłych władz PiS. Te miały za złe klubowi brak konsultacji podczas pisania projektu. Ponadto władze partii uznały, że podwyżki są za wysokie. Z tym zdaniem miała zgodzić się także Beata Szydło.

„Prosiłam szefową mojej kancelarii, minister Beatę Kempę, o zwrócenie się do kierownictwa klubu PiS w tej sprawie. Chodzi o zmniejszenie proponowanego uposażenia premiera. Ta podwyżka jest w mojej ocenie za daleko idąca. W projekcie poselskim konieczne są zmiany” – mówi Szydło.

Jak poinformował Adam Lipiński, najprawdopodobniej jutro dowiemy się, co dalej z projektem dotyczącym podwyżek. Według słów osoby z grupy zarządzającej partią, czeka nas „albo wycofanie projektu, albo znaczna zmiana”.

„Albo projekt będzie wycofany, albo zmieniony w znacznej części. W tym kształcie jest nie do przyjęcia” – tymi słowami miał podsumować projekt polityk z władz partii.

Według nieoficjalnych informacji, tylko pomysł przyznania osobnej pensji pierwszej damie wywołał aprobatę władz PiS.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również