Będzie NOWY polski banknot. Burza wokół postaci, która się na nim pojawi

Będzie NOWY polski banknot. Burza wokół postaci, która się na nim pojawi

NBP przygotowuje się do wprowadzenia do obiegu nowego banknotu. Zanim jednak nawet do tego doszło, pojawiły się wątpliwości co do postaci, którą będzie przedstawiał. Inicjatywa Banku związana jest ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

NBP nie po raz pierwszy wyemituje nowe banknoty z myślą o kolekcjonerach. Mennica Polska oprócz produkcji powszechnie znanych banknotów i monet zajmuje się także biciem i drukowaniem specjalnych ich wersji, mających upamiętnić jakieś historyczne bądź aktualne wydarzenie. Szczególnym powodzeniem, jeśli chodzi o monety kolekcjonerskie, cieszą się dwuzłotówki. Ich niezliczone warianty krążą po kraju, będąc oczywiście prawnym środkiem płatniczym. Wiele osób jednak na "dwójkę" z dziurką wyemitowaną z okazji Wielkiego Finału WOŚP w 2003 roku, czy pieniądze z herbem miasta nie popatrzy poważnie. To samo dotyczy np. banknotu pięćdziesięciozłotowego z Janem Pawłem II, czy dwudziestozłotowych z Juliuszem Słowackim, czy Fryderykiem Chopinem. Niedługo w nasze ręce trafi kolejny kolekcjonerski banknot.

NBP powiększa kolekcję

31 sierpnia do obiegu wszedł nowy banknot o nominale 20 złotych. Jego liczebność ustalono na 50 tys. Kontrowersje wzbudza jednak postać, która na nim widnieje. Jeśli 100-lecie odzyskania niepodległości nietrudno domyślić się, że jest nią marszałek Józef Piłsudski. Choć jest jednym z twórców niepodległej Polski, nie można powiedzieć, że zapisał się w naszej historii samymi złotymi zgłoskami. Przejąwszy władze w wyniku zamachu stanu, nieomal nie doprowadzając do wojny domowej, zaprowadził wraz ze swoim obozem Sanacji rządu autorytarne oparte na armii i represjach politycznych. Choć oficjalnie zajmował jedynie stanowisko ministra spraw wojskowych, był po prostu naczelnikiem. Piłsudski oprócz oczywistych zasług wynikających z czynu zbrojnego, "wsławił" się siłowym przejęciem władzy, doprowadzaniem do procesów przeciwników politycznych oraz więżeniem ich w obozie odosobnienia w Berezie Kartuskiej, w którym osadzono zaskakującą mieszankę światopoglądową, od narodowych demokratów po najbardziej zatwardziałych komunistów.

Ile kosztuje banknot kolekcjonerski?

Banknot o nominale 20 złotych z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego będzie można nabyć za 75 złotych w Oddziałach Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. W podobnej cenie można kupić inne, starsze banknoty nawet o wyższych nominałach. Nowy banknot kolekcjonerski. Fot. NBP ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Ogromna eksplozja w rafinerii! Kilometry skażonego powietrza, wielu rannych
  2. Andrzej Duda wygłosił prowokacyjne przemówienie! Lech Wałęsa pokazał, co o nim myśli
  3. Polskie szkoły sparaliżowane! Fatalna sytuacja przed rozpoczęciem roku
źródło: innpoland.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News