Sytuacja Polski na arenie europejskiej wygląda coraz bardziej nieciekawie. Grono polityków odnoszących się krytycznie wobec rządów PiS właśnie się powiększyło, dając ciągłość debacie dotyczącej ukarania naszego kraju. Propozycja, która padła, wprawi we wściekłość Jarosława Kaczyńskiego. 

Viera Jourova, czeska komisarz UE ds. sprawiedliwości, domaga się uzależnienia wypłacania wspólnotowych funduszy od przestrzegania zasad państwa prawa przez poszczególne rządy. Pomysł, który padł podczas ostatniej konferencji w Helsinkach, jest ewidentnie skierowany w stronę Polski, która pod obserwacją Brukseli znajduje się już od dwóch lat, czyli czasu reformy Trybunału Konstytucyjnego.

Musimy lepiej wykorzystać fundusze unijne dla przestrzegania zasady państwa prawa. Uważam, że powinniśmy rozważyć stworzenie silniejszej warunkowości między rządami prawa a funduszami spójności – stwierdziła Jourova.

„Łańcuch bożonarodzeniowych lamp”

Polityk dodała, że systemy sprawiedliwości każdego z państw członkowskich są równie ważne dla poprawnego funkcjonowania całej Unii. Zależność tę opisała, posługując się przykładem świątecznych lampek, które by spełniać swoje zadanie, muszą świecić wszystkie jednocześnie. W innym wypadku nie spełniają swojej powinności.

– System sądowniczy w UE przypomina łańcuch bożonarodzeniowych lamp. Kiedy ktoś gasi w jednej światło, inne lampki nie świecą się i łańcuch jest ciemny – powiedziała.

źródło: money.pl

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również