Nawet 1 milion Ukraińców dostanie "500 zł na dziecko"

Nawet 1 milion Ukraińców dostanie "500 zł na dziecko" Źródło: Ukrainki

Jak zauważa portal 500pl.pl, nawet 1 milion Ukraińców będzie mogło liczyć na otrzymanie 500 zł miesięcznie na swoje dzieci w ramach programu "Rodzina 500+".

Jak czytamy na stronie portalu, przybywający coraz częściej do Polski Ukraińcy będą mogli uzyskać świadczenie 500 zł na dziecko jeśli okażą kartę pobytu czasowego oraz ich rodziny będą zamieszkiwały na terenie Polski (na podstawie § 2 ust. 2 pkt. 2 i 3 ustawy).

Jak przekonuje portal, obliczenia jakimi posługuje się ministerstwo pracy w rządzie Prawa i Sprawiedliwości dotyczące tego ilu cudzoziemców będzie korzystało ze świadczenia 500 zł na dziecko są drastycznie zaniżone.

Według portalu ze sztandarowego projektu rządu PiS będzie korzystało nawet 1 milion Ukraińców, ponieważ Polska nie chroni specjalnie swojego rynku pracy i już teraz pracuje u nas 1-2 miliony Ukraińców. Jak można przypuszczać, duża część z nich sprowadzi do Polski swoje rodziny w celu spełnienia warunków przyznania świadczenia. Należy się również spodziewać jeszcze większej liczby Ukraińców chcących się osiedlać w Polsce zachęconych łatwym procesem uzyskania kart pobytu czasowego oraz atrakcyjnym zasiłkiem.

 - Już przy dwójce dzieci dostaną więcej zasiłku pieniędzy z „500+” (1000 złotych miesięcznie) niż średnia miesięczna płaca na Ukrainie (860 złotych miesięcznie) - czytamy na 500pl.pl

Rewelacje portalu zgadzają z tym co powiedziała minister pracy Elżbieta Rafalska, która na jednej z konferencji przyznała, że obcokrajowcy również będą mogli liczyć na korzystanie ze sztandarowego projektu Prawa i Sprawiedliwości. Minister oświadczyła wówczas, że "istnieją takie dane, które mówią o 100 tys. cudzoziemców", którzy skorzystają ze świadczenia.

 - Zapis ustawowy jest taki, że cudzoziemiec (spoza UE – przyp. red.) będzie miał prawo do świadczenia wychowawczego jeżeli rodzina zamieszkuje na terenie Polski - przyznała na konferencji prasowej minister pracy.

Z kolei wiceminister pracy w rozmowie z portalem money.pl potwierdził, że na świadczenia z projektu "Rodzina 500+" będą mogli liczyć również imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki, którzy osiedlą się u nas w ramach relokacji z Grecji i Włoch.

Jednocześnie nie wszyscy polscy imigranci pracujący za granicą będą mogli skorzystać ze świadczenia. – Te kwestie są uregulowane w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli ktoś pracuje w Wielkiej Brytanii i korzysta z tamtych świadczeń rodzinnych, to nie korzysta wtedy ze świadczenia wychowawczego – poinformowała Rafalska. ZOBACZ TAKŻE - "500 zł na dziecko" obejmie również imigrantów Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:
bh, źródło: pikio / 500pl.pl
Następny artykuł