Więzienie grozi dwóm nastolatkom, którzy w lipcu dopuścili się zdewastowania Bramy Śmierci w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II-Birkenau. Turyści próbowali w cegłach bramy wyryć swoje imiona. Teraz mogą spędzić za kratkami nawet 10 lat.

Młodych portugalskich turystów przyłapano na gorącym uczynku podczas ich wycieczki po obozie w lipcu. Dwaj 17-latkowie zostali zatrzymani przez policję. Chłopcy od razu przyznali się do winy. Propozycją kary wysuniętą przez ich stronę był rok więzienia w zawieszeniu na 3 lata i grzywna.

Prokuratura oświęcimska nie zgodziła się na takie warunki i w poniedziałek 26. września akt oskarżenia trafił do sądu. Ich sprawą zajmie się teraz sąd rejonowy w Oświęcimiu. Jak poinformował Mariusz Słomka, zastępca prokuratora rejonowego, Portugalczykom grozi nawet 10 lat więzienia.

Niebawem ruszy także sprawa dwóch Belgów, którzy podczas innej lipcowej wycieczki po kompleksie obozowym chcieli ukraść zabytkowe porcelanowe izolatory z ogrodzenia. Ich działanie także zostało dostrzeżone i obaj 50-latkowie staną przed krakowskim sądem. Akt oskarżenia przeciw nim ma zostać przesłany przez prokuraturę jeszcze przed końcem września.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rmf24.pl
pt

Zobacz również