Pierwszy raz od setek lat otwarto grób, w którym spoczywało ciało Jezusa Chrystusa. Badacze nie mogą uwierzyć w to co skrywał. Do tej pory niemal wszyscy byli przekonani, że to nieprawdziwy grób. Teraz wszystko się zmienia, a archeolodzy przyznają, że „zatrzęsły im się kolana”. 

Chrześcijanie wierzą, że Jezus Chrystus został pochowany w Jerozolimie. W miejscu jego spoczynku powstała Bazylika Grobu Pańskiego. Sarkofag nie był otwierany od 1555 roku.

Po latach negocjacji naukowcom udało się zdobyć pozwolenie na jego otwarcie. Badacze znaleźli w środku wapienną półkę, na której miał spocząć Jezus. Najbardziej jednak zdziwiło ich odkrycie wewnątrz drugiej marmurowej płyty z wyrytym krzyżem. Jej istnienia nikt nawet nie podejrzewał. Według naukowców, powstała w XII wieku.

Z tego wynika, że w grobie nie znaleziono żadnych kości. Albo tak jak wierzą chrześcijanie Jezus zmartwychwstał, albo nigdy nie było tam jego ciała i grób od początku był pusty.

– Świątynia została wielokrotnie zniszczona przez pożar, trzęsienie ziemi i najazdy, które miały miejsce na przestrzeni wieków. Tak naprawdę nie wiemy, kto za każdym razem i w tym samym miejscu ją odbudowywał. Wydaje się więc, że jest to dowód na to, że jest to ten sam grób, który odnalazł w IV wieku rzymski cesarz Konstantyn. To niesamowite. Gdy zdaliśmy sobie sprawę z tego, co odkryliśmy zatrzęsły mi się kolana – powiedział podekscytowany archeolog Fredik Hiebert.

FORUM DYSKUSYJNE PIKIO.PL

 

Zobacz również