Naukowcy odkryli nowy narząd człowieka. Do tej pory żyliśmy w błędzie

Naukowcy odkryli nowy narząd człowieka. Do tej pory żyliśmy w błędzie Źródło: źródło: survivinggrays.com, youtube.com

Istnienie tej struktury zostało potwierdzone już setki lat temu. Sam Leonardo da Vinci wiedział o niej, ale i wielki wynalazca traktował ją jak inni naukowcy później - jako niezbyt ważny element układanki, jaką jest nasze ciało. Okazuje się, że znaczenie tej części jest znacznie ważniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Jak dotąd w nauce anatomii ta cienka błona była bagatelizowana, a eksperci spychali ją na dalszy plan. Nie wydawała się być tak ważna jak jelita, układ wydalniczy czy naczynia krwionośne, choć to dzięki niej narządy te są uporządkowane i ustabilizowane w jamie brzusznej. Powszechnie uważano, że to tylko zlepek wielu oddzielnych i różnych od siebie elementów.

Przełomem okazały się więc badania ekspertów University Hospital Limerick. Te wykazały bowiem, że krezka (łac. mesenterium) wcale nie jest tylko dodatkiem do wystroju jamy brzusznej. Według najnowszych ustaleń, jej struktura jest w zasadzie jednolita, a cienką błonę uznano za pełnoprawny narząd.

Tak odważny ruch sprawił, że dorobek ostatniego stulecia został przyćmiony. Naukowcy nie mają wątpliwości - krezka jest narządem, a wypracowany sto lat temu model anatomiczny jest jednoznacznie błędny. Eksperci nie mogą pojąć jak mogli nie zauważyć, że tak niepozorny element jest w rzeczywistości tak ważny.

 - Anatomiczny opis człowieka, przyjęty sto lat temu, był błędny. W publikacji dowodzimy, że ludzie posiadają w swoich organizmach organ, który do tej pory nie był znany - mówi Calvin Coffey, autor badań nad krezką.

Uznanie cienkiej błony narządem to nie tylko zmiana zapisków w podręcznikach. Dzięki rozszerzeniu naszej małej dotychczas wiedzy na jej temat, będziemy w stanie diagnozować choroby jamy brzusznej z większą dokładnością. Dotąd nie uznawano krezki za narząd, a więc nie brano jej pod uwagę podczas klasyfikowania schorzenia.

Oznacza to, że dotąd niektóre choroby mogły być przypisywane innym narządom, a w rzeczywistości dotyczyły krezki. Ich leczenie przed odkryciem prawdziwego statusu błony było trudne, gdyż nie znano ich prawdziwej przyczyny. Dzięki nowej wiedzy na temat narządów ludzkiego ciała, można będzie zapobiec wielu groźnym chorobom.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News