21 lipca 1969 rozpoczęła się nowa era w historii ludzkości. Człowiek po raz pierwszy stanął na księżycu, wypowiadając słynne już zdanie. Możliwe, że w niedługim czasie będziemy świadkami kolejnego wiekopomnego projektu naukowego.

Choć od czasu pierwszego lądowania na księżycu minęło już niemal pół wieku, ledwie tuzin osób dostąpił do tej pory podobnego zaszczytu. Wkrótce powinno się to zmienić, bo na naszym naturalnym satelicie ma powstać baza kosmiczna.

Jak twierdzi Scott Hubbard, profesor aeronautyki i astronautyki na uniwersytecie we Stanford, baza na księżycu może być gotowa już w 2022 roku. Co ciekawe, projekt nie będzie kosztował aż tyle, ile szacowano. Według obliczeń profesora, budżet 10 miliardów dolarów powinien w zupełności wystarczyć, aby umożliwić ludziom (no dobra, bardzo wąskiej grupce osób) mieszkanie na księżycu. Dla porównania, zanim udało się wystrzelić Armstronga i spółkę w kosmos, Amerykanie wydali aż 150 miliardów. Dzisiaj, kiedy zimną wojnę mamy dawno za sobą, nikt już raczej nie wyda takiej kwoty na eksplorację kosmosu, jednak wtedy miało to ogromne znaczenie polityczne.

Czy uda się zbudować bazę na księżycu? Jeśli nie wybuchnie gigantyczny światowy konflikt, możemy być tego niemal pewni. Kwestią sporną pozostaje: kiedy, kto i za ile dokona tego epokowego osiągnięcia. Na razie, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wyczekiwanie na następne raporty naukowców i oglądanie kolejnych części Gwiezdnych Wojen.

źródło: RT

...

Zobacz również