Reklama

Naukowcom opadły szczęki. Nie uwierzycie, co odkryli w Amazonii

Naukowcom opadły szczęki. Nie uwierzycie, co odkryli w Amazonii Źródło: Fot. Flickr (David Evers) - Wikimedia Commons (Javid44)

W środę w Sao Paulo przedstawiony został raport, który stanowi trzecią część opracowania, obejmujący lata 2014-2015. W tym czasie naukowcy pracujący w Amazonii dokonali bowiem zdumiewającej serii odkryć, która jest kolejnym argumentem przemawiającym zwiększeniem ochrony przyrody tych właśnie obszarów.

Reklama

W czasie dwóch lat badań, osoby pracujące na terenach najbardziej zagrożonych ze względu na działalność człowieka, odkryły 381 nowych gatunków. Składa się na nie 216 nieznanych wcześniej roślin, 20 ssaków, 93 ryby, 32 płazy, 19 gadów oraz 1 ptak. Jak zaznaczają przyrodnicy, jest to idealny argument przemawiający za znacznym zwiększeniem ochrony terenów Amazonii ze względu na ich unikatowe warunki naturalne i bioróżnorodność. Nie wiadomo jednak, czy wyjątkowe, przełomowe wręcz wyniki badań zmienią cokolwiek w miejscowej polityce. Od początku badań w 1999 roku grupa przyrodników odkryła w Amazonii prawie 2 tysiące nowych, nieznanych wcześniej gatunków. Za opublikowanie ich wyników odpowiedzialne jest WWF we współpracy z brazylijskim Instytutem Mamiraua, który zajmuje się problemem zrównoważonego rozwoju.

Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?