Nauka zdalna powraca
Pikio.pl
Irmina Jach - 21 Października 2020

Jeszcze dziś zapadnie decyzja o nauce zdalnej. Dziennikarze RMF dotarli do nieoficjalnych informacji

Nauka zdalna, która obowiązywała przed wakacjami, już wkrótce może wrócić na terenie całej Polski. Z informacji, do których dotarli dziennikarze wynika, że w ciągu kilku najbliższych dni, na mocy decyzji rządu, do domów wrócą uczniowie szkół podstawowych mieszczących się zarówno na terenach żółtej, jak i czerwonej strefy.

Nauka zdalna to scenariusz, którego obawiało się wielu rodziców. Powrót do tego trybu wiąże się z licznymi komplikacjami, na czele których stoi konieczność zapewnienia najmłodszym całodziennej opieki. Polacy, którzy muszą dojeżdżać do pracy i nie dysponują pomocą ze strony babć, będą w poważnych tarapatach. Dziennikarze uważają, że rząd ogłosi kontrowersyjną decyzję już jutro.

Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, Z ostatniej chwili: Nie żyje Dariusz Gnatowski, "Boczek" z KiepskichCzytaj dalej

Nauka zdalna wróci w całej Polsce?

Rząd odbędzie dziś zgromadzenie, podczas którego będą prowadzone dyskusje na temat wesel i sytuacji epidemiologicznej w szkołach. Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa, a ilość zakażeń, do których dochodzi każdego dnia, jest porażająca. Niemal codziennie Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnym rekordzie zarażeń. By ograniczyć dalszą transmisję niebezpiecznego patogenu, rząd decyduje się na wprowadzenie kolejnych zasad rygoru sanitarnego. Decyzje, które zapadają, są coraz poważniejsze. O tym, czy nauka zdalna wraca, przekonamy się już w czwartek, 21 października. Na tę datę zaplanowano oficjalne ogłoszenie wyników środowych dyskusji.

W tej chwili taka forma nauczania obowiązuje w szkołach ponadpodstawowych i wyższych w strefach czerwonych. W strefach żółtych w tych samych rodzajach placówek prowadzona jest nauka hybrydowa, łącząca cechy obydwu systemów. Okazuje się, że teraz te zasady mogą objąć także najstarsze klasy szkoły podstawowej. Maluchy, o których zdrowie rodzice obawiają się najbardziej, będą nadal pojawiać się w murach placówek edukacyjnych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Porzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuPorzucili dziecko na bazarze. Po 20 latach dziewczynka przeczytała list i zamarła, prawda wyciska łzy z oczuCzytaj dalej

Nauka zdalna nieodłącznie budzi duże kontrowersje. Rodzice nie są przekonani, że to rozwiązanie faktycznie wiąże się z korzyściami dla ich podopiecznych. Nieoczekiwane przejście na tryb online wiosną wiązało się z licznymi problemami. Nauczyciele błyskawicznie musieli wypracować nowe metody nauczania, uczniowie nauczyć się dyscypliny, a rodzice poświęcić na wspólne odrabianie prac domowych znacznie więcej czasu, niż do tej pory, nierzadko przejmując obowiązki pedagogów.

Frustracja społeczna narastała do tego stopnia, że niektórzy otwarcie nawoływali internautów do protestów mających na celu wymuszenie powrotu nauki w trybie stacjonarnym. Nie bez przyczyny. Z badania przeprowadzonego przez Centrum Cyfrowe przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji "Szkoła z klasą" wynika, że 850 na 1000 nauczycieli do czasu pandemii nie miało wcześniej żadnego doświadczenia ze zdalną edukacją. Nie wszyscy poradzili sobie z błyskawicznym nadrabianiem zaległości.

- Nikt nie pokusił się nawet, aby nauczycielom założyć konta w domenie szkolnej. A już w ogóle nikt nie wpadł na pomysł, aby te zadania wrzucać na jeden adres dla danej klasy. Mamy więc w zależności od klasy i ilości nauczycieli od siedmiu do dziesięciu adresów prywatnych, na które musimy odesłać zrealizowane zadania - żalił się ojciec ucznia szkoły podstawowej w liście, który przed kilkoma miesiącami zaadresował do placówki, w której uczy się jego syn.

Nauka zdalna nierzadko było utrudnione także przez braki sprzętowe - wielu nauczycieli oraz uczniów miewało problemy między innymi ze słabym łączem internetowym, które powodowało problemy z transmisją online. Szczególnie źle było w szkołach wiejskich. Tu z pomocą przynajmniej w części przyszły jednak samorządy i ministerialny program "Zdalna szkoła". Pozostaje mieć nadzieję, że problemy, które zostały zaobserwowane wiosną, zostały rozwiązane, a nauczanie zdalne nie będzie dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych problematyczne.

Dzisiaj grzeje:

1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Pod żadnym pozorem nie rób kilku rzeczy, wystarczą dwie godziny

2. Rzecznik rządu właśnie potwierdził. Wszystko stanie się jeszcze w tym tygodniu, nieodwołalna decyzja

3.Z ostatniej chwili: zapadła decyzja ws. walki z koronawirusem. Polsat przekazał dramatyczne wieści

Nauka zdalna bywa dotkliwe również ze względu na znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Uczniowie, którzy najczęściej przyjaźnią się z osobami, z którymi chodzą do klasy, zostają skazane na samotność, która wpływa destrukcyjnie na psychikę młodego człowieka. Realnego kontaktu nie da zastąpić się za pomocą komunikatorów internetowych. System może wpłynąć także na pogorszenie się ocen - nie każdy posiada motywację i samodyscyplinę, by uczyć się na własną rękę. Brak kontroli i wszechobecne rozpraszacze mogą okazać się zgubne.

Nauka zdalna ma jednak także zalety - przede wszystkim może uchronić uczniów przed zarażeniem koronawirusem, którego skutki mogą towarzyszyć przez całe życie. Młodzież nie musi tracić czasu także na dojazd do szkół, co przekłada się na dłuższy sen i większy komfort. Nauczanie w trybie online jest znacznie prostsze do pogodzenia z życiem osobistym oraz obowiązkami pozaszkolnymi. Warto już teraz ułożyć sobie plan działania na najbliższe tygodnie. Decyzja rządu jest niemal pewna.

Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że jutro władze ogłoszą powrót do nauczania zdalnego. Należy przygotować się do tego już dziś. Z relacji dziennikarzy wynika, że zmiany obejmą tylko uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Jak będzie w rzeczywistości? To pokaże środowe wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego. Niestety, decyzje pojawiają się tak nagle, że rodzice nie mają szans na odpowiednie przygotowanie się do nowych realiów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. PILNE: Zapadł pierwszy w historii wyrok za znęcanie się nad końmi z Morskiego Oka
  2. Adam Małysz odsunięty od kadry skoczków. Zaskakująca decyzja Polskiego Związku Narciarskiego
  3. W czwartek rząd ogłosi kolejne obostrzenia. Już wiemy, co czeka Polaków
  4. Polsat przekazał oficjalny komunikat. Koniec "Tańca z gwiazdami", fani nie mogą się pozbierać
  5. Marta Kaczyńska szaleje z radości, przekazała cudowną nowinę. Wielkie gratulacje
  6. Do obiegu trafiły nowe monety. Mogą powodować poważne problemy, trzeba uważać
  7. Sposób naszych babć na elastyczne ciasto na pierogi. Zawsze dodawały jedną łyżkę przed wyrobieniem, wychodziły jak marzenie

Ujawniamy: rodzina z programu Ujawniamy: rodzina z programu Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News