Szykuje się ogromna zmiana w polskim szkolnictwie, zupełnie niezwiązana z reformą edukacji. Prawdopodobnie już niedługo uczniowie będą mogli sami usprawiedliwić swoje nieobecności. 

Nauczyciele nie wiedzą co robić. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że uczniowie mają prawo do tego, żeby samodzielnie usprawiedliwić swoje nieobecności, bez wiedzy opiekuna prawnego. Oczywiście mowa o uczniach, którzy ukończyli 18. rok życia.

To jest niezgodne z Konstytucją RP

Aktualnie pełnoletni uczniowie mają prawo sami usprawiedliwić swoje nieobecności, ale pod warunkiem, że jego rodzice lub prawni opiekunowie złożą specjalne pismo do szkoły ze zgodą na takie postępowanie. W przeciwnym razie nic nie zmienia się po ukończeniu 18. lat i nadal uczeń musi zwracać się do opiekunów o usprawiedliwienie nieobecności na zajęciach szkolnych.

Osoba pełnoletnia decyduje sama o sobie

Co na to Rzecznik Praw Obywatelskich? Wprawdzie w Statucie Szkoły zazwyczaj istnieje zapis o tym, że rodzic pełnoletniego człowieka nadal musi usprawiedliwić jego nieobecności, to takie zachowanie nie jest zgodne z Konstytucją RP.

ZOBACZ TAKŻE: Reforma edukacji zbiera żniwo. W tej szkole jest płacz i zgrzytanie zębów

Z chwilą uzyskania pełnoletności dana osoba może samodzielnie wpływać na swoją sytuację prawną kształtowaną dotąd w wyniku działania jej przedstawicieli ustawowych. Rodzice tracą zatem prawo reprezentowania dziecka przed organami administracji publicznej – mówi RPO.

W związku z licznymi skargami w tym kierunku, RPO postanowił zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie a także o określenie, w jaki sposób takie problemy zostaną rozwiązane.

...

Zobacz również

Na jaki temat Macierewicz napisał magisterkę? Zaskakujące! Tego nie wiedziałeś o byłym szefie MON

Co dziś robią dzieci z "Rodziny zastępczej"? Oto dziecięce gwiazdy lat90.! [ZDJĘCIA]