Nauczyciele w końcu dostaną długo oczekiwane podwyżki? Złożono projekt ustawy

Nauczyciele w końcu dostaną długo oczekiwane podwyżki? Złożono projekt ustawy Źródło: youtube/Fakt24PL

Nauczyciele w końcu dostaną podwyżki, na które tak długo czekali. Wszystko na to wskazuje, posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w sejmie wniosek o nowelizację ustawy dotyczącej Karty Nauczyciela. Być może w końcu uda się zadowolić obie strony sporu.

Nauczyciele swoim protestem poruszyli cały kraj. W trakcie strajku o sytuacji w szkołach mówiła cała Polska. W końcu cała akcja zakończyła się fiaskiem, bo wydawało się, że nie udało się im wywalczyć podwyżek. Teraz kiedy echa protestu już zaczynają cichnąć, rząd zaczyna wdrażać w życie zmiany.

Nauczyciele będą zarabiać. Zmiany w Karcie Nauczyciela

Pod proces legislacyjny zostały poddane nowelizacje, które mają polepszyć warunki pracy nauczycielom. Nowelizacja ma zakładać 15% podwyżkę minimalnej pensji nauczycielskiej. Od stycznia pracownicy placówek edukacyjnych wypracowali sobie 5% podwyżki,a od września ma wejść dodatkowe 9,6%. Skrócono ma zostać czas stażu, jaki ma odbyć nauczyciel.

Ponadto nowelizacja zakłada ustalenie minimalnej stawki za wzięcie klasy na wychowawstwo. Kwota ma nie być niższa niż 300 zł. Nauczyciele mogą również oczekiwać w zmian systemie oceniania ich pracy oraz zmniejszenie procedur biurokratycznych, które były dla pracowników oświaty wyjątkowo uciążliwe.

Zmiany w Karcie Nauczyciela są efektem strajku? Niekoniecznie

Jak się jednak okazuje, długo oczekiwane zmiany nie są efektem strajku nauczycieli. Nowelizacja ustawy zakłada zmiany, które Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wypracowała w trakcie negocjacji z rządem jakiś czas przed ogłoszeniem protestu.

- Jednym z elementów, który będziemy na pewno chcieli zrobić w najbliższym czasie, to jest wywiązanie się z tych porozumień, które zawarliśmy jeszcze przed wybuchem strajku nauczycieli - powiedział obecny minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Uprzednio Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuciło rządową propozycję i zaczęło przygotowywać się do strajku. Projekt zmian był gotowy już od połowy maja, jednak proces jego wdrażania zatrzymała biurokracja.

- Zwykła ścieżka legislacyjna wymaga dużo czasu. Termin przyjęcia ustawy warunkuje termin wydania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli, a to rozporządzenie powinno być podpisane pod koniec lipca, żeby samorządy mogły dostać zwiększone środki na podwyżki dla nauczycieli i uchwalić nowe regulaminy wynagradzania tak, by podwyżki zostały wypłacone we wrześniu - twierdziła Anna Zalewska.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka tragedia dotknęła Danutę Wałęsę. Kobieta dopiero niedawno postanowiła o tym powiedzieć. To straszne! Reakcja Lecha jest oburzająca!
  2. Nie uwierzycie jak Iwona Pavlovic wyglądała jako nastolatka! Była PIĘKNA! Te zdjęcia zwalają z nóg!
  3. Z ostatniej chwili: Polsat informuje o tragedii rodzinnej na zachodzie Polski. Chłopiec nie żyje, matka i braciszek w szpitalu
  4. Zastygliśmy, gdy zobaczyliśmy jak teraz wygląda żona Wiśniewskiego, Mandaryna. Ale jej 16-letnia córka deklasuje nawet Roksanę Węgiel
  5. Roksana Węgiel w końcu przerywa milczenie ws. zatrzymania przez policję. To tłumaczenie nie spodoba się wielu fanom
  6. Boczek z Kiepskich pokazał się z córką. Dziewczyna niesamowicie go przypomina

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News