Nauczanie zdalne w Polsce
Freepik freepik
Irmina Jach - 5 Grudnia 2020

Uczniowie przeżywają dramat. Rodzice zdradzili porażającą prawdę o nauczaniu zdalnym

Nauczanie zdalne - zgodnie z najnowszym rozporządzeniem rządu - potrwa przynajmniej do połowy stycznia. Uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych od wielu tygodni spędzają dni w domach. Rodzice nie kryją, że ta sytuacja wpływa negatywnie zarówno na wyniki w nauce, jak i zdrowie ich pociech. Zdradzili porażającą prawdę.

Nauczanie zdalne jest szczególnie trudne dla dzieci, które dopiero rozpoczęły edukację. Wielu uczniów klas 1-3 ma problemy z płynnym czytaniem, sprawnym pisaniem i obsługą komputera. W takiej sytuacji pomoc opiekuna i wspólne odrabianie prac domowych stają się koniecznością. Niestety, wielu rodziców musi pogodzić te zadania z obowiązkami zawodowymi, co nierzadko odbija się na atmosferze w domu.

Smutne wiadomości o Stanisławie Celińskiej. Małgorzata Foremniak uratowała jej życieSmutne wiadomości o Stanisławie Celińskiej. Małgorzata Foremniak uratowała jej życieCzytaj dalej

Nauczanie zdalne niesie poważne konsekwencje

- Obawiam się, że mój syn ma depresję. Spędza całe dnie samotnie. Wracam z pracy o 17:00 i muszę zająć się domem. Niejednokrotnie krzyczał, że już go nie kocham. Żali się, że ma dość tej sytuacji. Chce wrócić do szkoły - mówi jedna z mam.

Zobacz także: Pracujesz zdalnie w domu? Eksperci mają dla Ciebie ważną wiadomość

Naukowcy i psychologowie doszli do wniosku, że nauczanie w trybie niestacjonarnym wpłynęło negatywnie na samopoczucie uczniów. Długotrwała izolacja i brak kontaktu z rówieśnikami są dla nich szczególnie boleśnie odczuwalne. Wiele dzieci skarży się na brak energii, zdenerwowanie i zły nastrój. Niestety, ferie zimowe nie przyniosą oczekiwanego odpoczynku.

Brak niezbędnych umiejętności może z kolei przekładać się na poczucie własnej wartości. Uczniowie, którzy miewają problemy z nadrobieniem materiału bądź nie radzą sobie z nowymi technologiami, czują się wyalienowani.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Niejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaNiejeden może się konkretnie zdziwić. Niewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Agnieszka ChylińskaCzytaj dalej

- Mam córkę w drugiej klasie. Nauczanie zdalne to chaos, niektóre dzieci nie potrafią samodzielnie przyłączyć się do lekcji. Zachowanie skupienia sprawia im ogromną trudność. Ośmiolatki dopiero uczą się korzystać z programów tekstowych, napisanie dyktanda jest dla nich prawie niemożliwe - skarży się matka uczennicy.

Zobacz także: Dramat w rodzinie królewskiej przed Bożym Narodzeniem. Śmierć przyszła nagle

Kobieta ma także problem z zapewnieniem dziecku odpowiedniej opieki. Specyfika pracy, do której uczęszcza, nie pozwala na stały nadzór nad pociechą. Jako że dziewczynka skończyła już osiem lat, rodzice nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego.

- Nauczanie zdalne to pomyłka, szczególnie w przypadku dzieci uczęszczających do klas 1-3. Moja córka nie może wrócić do domu sama, bo - zdaniem rządu - jest na to zbyt mała. Co zabawne, nikomu nie przeszkadza to, że po powrocie do domu nie ma opieki. Czasem żartuję, że pilnuje ją sam premier - dodaje mama.

Z problemami borykają się również rodzice uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Młodzież nie skupia się na lekcjach, co przekłada się na zaległości w wiedzy. W czasie zajęć nastolatkowie sięgają po gry komputerowe bądź korzystają z mediów społecznościowych. Zmęczenie i rozproszenie potęgują długie godziny spędzane przy ekranie.

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Niejednokrotnie przyłapałem mojego syna na zabawie telefonem podczas lekcji. Wzmożony popyt na kamerki internetowe sprawił, że osoby posiadające komputery stacjonarne miały problem z zakupem sprzętu. Nastolatki całe dnie siedzą przy laptopach - uczestniczą w lekcjach, odrabiają prace domowe, grają w gry. Moje dziecko spędza w wirtualnym świecie nawet 16 godzin dziennie - podsumował ojciec licealisty.

Jak wygląda nauczanie zdalne w szkołach, do których uczęszczają wasze pociechy? Uważacie, że placówki edukacyjne należycie wywiązują się z powierzonej im roli?

Zobacz także w naszych serwisach:

Ujawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatUjawniono kto nie musi płacić za abonament RTV. Mamy pełną listę osób zwolnionych z opłatCzytaj dalej

Źródło: Materiał własny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News