Sekretarz generalny NATO przeprosił prezydenta Turcji za umieszczenie go na liście wrogów. Odpowiedź Recepa Tayyipa Erdogana z pewnością zaskoczy cały zachodni świat. 

W sobotę szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg rozmawiał telefonicznie z tureckim przywódcą. Przeprosił za incydenty, do jakich doszło w czasie czwartkowych manewrów NATO.

Jeden z przedstawicieli NATO mówił o tym, że Stoltenberg zapewnił Erdogana o zastosowaniu środków dyscyplinarnych przeciwko pewnej osobie stojącej za incydentem. Procedury zapobiegną podobnym incydentom w przyszłości.

Sekretarz generalny jeszcze w piątek pisemnie przeprosił prezydenta za „incydenty”. Według niego cała historia z manewrami „nie odzwierciedla opinii NATO”. Za wszystkim stoi osoba cywilna, zatrudniona przez norweskie wojsko. Za udział w manewrach została odsunięta od pracy.

Frank Bakke-Jensen, minister obrony Norwegii podobnie jak Stoltenberg ubolewa z powodu incydentu, jaki zaistniał między Sojuszem a Turcją.

Erdogan nie ma zamiaru przyjmować przeprosin

W sobotę, podczas publicznego wystąpienia, prezydent Turcji zdecydowanie odrzucił przeprosiny ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Byliście wczoraj świadkami pozbawionego szacunku zachowania podczas ćwiczeń NATO […] Tego nie załatwią zwykłe przeprosiny – zakomunikował Erdogan.

W piątek turecki przywódca wydał polecenie wycofania 40 wojskowych ze swojego kraju skoro mieli być dzień wcześniej  „nieprzyjaciółmi”. Wszyscy uczestniczyli w ćwiczeniach na symulatorach komputerowych. Erdogan wyraźnie podkreślił, że jego nazwisko, a także zdjęcie Mustafy Kemala Ataturka- założyciela tureckiej republiki znalazły się na liście „nieprzyjaciół”.

AFP poinformowała, że Erdogan i Ataturk pojawili się na dokumencie jako „wrodzy przywódcy”. Jeszcze inne media z kolei cytowały tureckiego prezydenta jako „współpracującego bezpośrednio z wrogiem”.

Ćwiczenia z piątku, przeprowadzone w ośrodku NATO w Stavanger, nie odbywały się w terenie. Testowano natomiast struktury dowodzenia Sojuszu.

Czy rozmawiając z Arabem, możesz patrzeć na zegarek? Zdziwisz się! 11 zaskakujących faktów o kulturze arabskiej

Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

Źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również