Dramat 1310 nastolatków w Warszawie. Ich rodziny są zdruzgotane

Dramat 1310 nastolatków w Warszawie. Ich rodziny są zdruzgotane Źródło: Freepik pressfoto

Nastolatkowie zamieszkujący na terenie Warszawy przeżyli niewyobrażalny dramat. Ponad tysiąc młodych ludzi znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Ich przyszłość jest poważnie zagrożona, rodziny są zdruzgotane. Media obiegły niewyobrażalnie smutne doniesienia. Trudno uwierzyć w to, co się dzieje. To prawdziwy szok.

Nastolatkowie zamieszkali w Warszawie przeżywają prawdziwy dramat. Tak jak zapowiadano przed kilkoma dniami, w środę, 12 sierpnia bieżącego roku, zostały ogłoszone wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Biuro Edukacji stołecznego ratusza zapowiedziało, że na absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów będzie czekało 19 790 miejsc w szkołach średnich. Ostatecznie liczba ta została zwiększona do 20 468 miejsc. Niestety, to niewystarczająco, by każde dziecko dostało się do wymarzonej placówki.

Nastolatkowie zamieszkujący w Warszawie przeżywają dramat

W tegorocznej rekrutacji wzięło udział 165 szkół ponadgimnazjalnych. Większość z nich to licea ogólnokształcące. Na nowych uczniów czeka aż 98 placówek tego typu. Na przyjęcia gotowe jest także 45 techników i 25 branżowych szkół pierwszego stopnia. Z pierwszej preferencji zgłosiło się do nich łącznie 20 577 absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów. Nie wszyscy absolwenci zdecydowali się jednak na dostarczenie świadectw, przez co część z nich nie została zakwalifikowana do przyjęcia. Już dziś wiadomo, że pozytywnym wynikiem rekrutacji może cieszyć się 18 660 kandydatów. Do tego grona należy 413 laureatów konkursów naukowych i olimpiad. Zdecydowana większość stołecznej młodzieży wybrała licea ogólnokształcące.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W tym momencie na absolwentów czeka jeszcze 875 wolnych miejsc. Oznacza to, że aż 1310 warszawskich nastolatków nie dostało się obecnie do żadnej szkoły, ich rodzice są zdruzgotani. Głos w sprawie rekrutacji zdecydowała się zabrać wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.

- Ciężko tegoroczną rekrutację porównać do zeszłego roku, bo to był podwójny rocznik. Patrząc na liczbę uczniów, którzy nigdzie się nie dostali, wygląda to nieźle. Pamiętajmy, że wielu uczniów spoza Warszawy ostatecznie rezygnuje z nauki u nas, zwalniając miejsca - mówiła przedstawicielka stołecznego ratusza.

Dzisiaj grzeje: 1. Druzgocąca wiadomość z samego rana, kondolencje spływają ze wszystkich stron. Lekarze byli bezradni, nie żyje uwielbiany gwiazdor
2. Kobieta popełniła poważny błąd przy użyciu samoopalacza. Z pewnością nie zapomni go do końca życia
3. Premier Morawiecki właśnie potwierdził. Kolosalna i nagła zmiana dla wielu Polaków

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, nastolatkowie, którzy zakwalifikowali się do szkół ponadgimnazjalnych, do wtorku 18 sierpnia mają obowiązek potwierdzić wolę rozpoczęcia nauki w liceum lub technikum, do którego zostali przyjęci. Deklaracją podjęcia nauki jest złożenie oryginału świadectwa ukończenia podstawówki lub gimnazjum, a także oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie, którzy zamierzają zdobywać wykształcenie zawodowe, potrzebują również zaświadczenia lekarskiego. Ostateczne wyniki będą znane w środę, 19 sierpnia. 36% wszystkich rekrutowanych to nastolatkowie mieszkający poza Warszawą. Od września szkoły będą działy nieco inaczej, niż dotychczas.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Mama przyjrzała się zdjęciu synka i osłupiała. Było o krok od tragedii
  2. Od dzisiaj obowiązuje rozszerzony zakaz. Dotyczy terytorium Polski
  3. TVP przekazało tragiczne informacje. Ciężko uwierzyć, że nie żyje
  4. Mamy potwierdzenie, koronawirus w PKP. Sanepid pilnie szuka pasażerów popularnej trasy
  5. Dziennikarka TVP Info nie wytrzymała. Odpowiada na niestosowne wypowiedzi

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News