Śmiercionośna bakteria w polskim szpitalu. Wśród zarażonych 14-letnia dziewczyna

Śmiercionośna bakteria w polskim szpitalu. Wśród zarażonych 14-letnia dziewczyna Źródło: .

Nastolatka była jedną z pierwszych zarażonych. W rzeszowskim szpitalu stwierdzono kilka przypadków zarażenia śmiercionośną, indyjską bakterią.

Nastolatka zarażona groźną bakterią. Trudna do zwalczenia, odporna na antybiotyki bakteria zaczęła rozpowszechniać się w szpitalu w Rzeszowie. Personel podjął już odpowiednie kroki.

Groźna bakteria w jednym z polskich szpitali 

Bakteria pojawiła się w placówce za sprawą pacjenta, który miał wypadek na Ukrainie i tam też był początkowo leczony. Później przeniesiono go do Rzeszowa w ciężkim stanie, mężczyzna trafił na OIOM. Gdy wykonano mu rutynowe badanie, okazało się, że jest nosicielem bakterii New Delhi, a co gorsza, zdążył zarazić drugiego pacjenta na oddziale.

Personel szpitala podjął działania w celu oddzielenia zarażonych od pozostałych pacjentów. Całkowicie wyłączono z prac blok dziecięcy, a jego pacjenci będą operowani na oddziale dla dorosłych. Blok wraz z salami został poddany do dezynfekcji.

- Istnieje możliwość przenoszenia tej bakterii przez personel medyczny, stąd ogromny nacisk zespołu ds. zakażeń na przestrzeganie procedur epidemiologicznych, w tym mycia i dezynfekcji rąk - mówiła zastępca dyrektora Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego, Małgorzata Przysada.

Wśród zarażonych jest nastolatka

W ubiegłym tygodniu do szpitala trafiła 14-latka. Okazało się, że ona również zarażona jest bakterią New Delhi. W jej przypadku również zdecydowano się na odizolowanie jej od reszty pacjentów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Dzisiaj grzeje: 1. Udawali śmierć własnego dziecka, by wzbudzić współczucie. Zapomnieli o jednym ważnym szczególe
2. Ślad po niej zaginął po wybuchu wielkiej afery. Są doniesienia o Jolancie Pieńkowskiej

Bakteria New Delhi pochodzi z Indii i pierwszy raz w Polsce ją wykryto 8 lat temu. Rozwija się ona w żołądku człowieka i jest odporna na większość antybiotyków. Do zarażenia dochodzi przez dotyk i można się nią zarazić nawet przez podanie dłoni. Epidemiolodzy z tego powodu apelują do wszystkich o regularne i bardzo dokładne mycie rąk. 

New Delhi nie jest groźna dla zdrowych pacjentów, jednak może nieść poważne zagrożenie dla osób mających słabszą odporność, np. pacjentów po chemioterapii, czy osoby starsze.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony rodzin nie dostaną 500 plus?! Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana
  2. Beata Tyszkiewicz zabrała głos ws. "Tańca z gwiazdami". Zdradziła tajemnicę dzisiejszego finału
  3. Przenigdy nie wylewaj wody po gotowaniu jajek! Można ją wykorzystać w niezwykły sposób, efekt powala
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe  
  5. TRAGICZNE wieści dla kierowców. Fiskus zabierze wielką część wypłaty z polisy

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł