Sytuacja Kurdów w Turcji jest coraz cięższa. Turecka policja weszła do redakcji kurdyjskiej gazety, by aresztować wszystkich jej dziennikarzy i zamknąć siedzibę redakcji. Zdaniem tureckich władz, pracownicy gazety są powiązani z terrorystami.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w mieście Diyarbakir na południowym-wschodzie kraju, gdzie mniejszość kurdyjska jest najliczniejsza. Funkcjonariusze pod pretekstem „udziału dziennikarzy w organizacji terrorystycznej” zamknęli gazetę „Azadiya Welat”, a jej 25 dziennikarzy aresztowano.

Tym samym pozbawiono Kurdów w Turcji jedynej kurdyjskiej gazety codziennej. Azadiya ukazywała się jak dotąd od 2006 roku i od tamtego czasu przez 10 lat swojej działalności dobrze odczuła niechęć tureckich władz wobec kurdyjskiej mniejszości. Dziennikarze gazety niejednokrotnie trafiali bowiem przed sąd, byli zastraszani i aresztowani, a wydawca dziennika w 2014 roku został zastrzelony.

Azadiya Welat dołączyła do grona 130 stacji radiowych, telewizyjnych i gazet, które zostały zamknięte po próbie puczu w Turcji. Choć wiele z tych mediów zostało zamkniętych przez swoje powiązania z wrogiem prezydenta Erdogana – Fethullahem Gullenem, Azadiya padła ofiarą wzmagających się represji wobec Kurdów w Turcji.

Podobnie stało się z dziennikarzami gazety „Ozgur Gundem”, która nie kryła swoich kurdyjskich sympatii. 24 jej dziennikarzy aresztowano pod pretekstem współpracy z Partią pracujących Kurdystanu i szerzenia jej propagandy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również