Nasilają się represje wobec Kurdów w Turcji: Jedyny kurdyjski dziennik zamknięty, dziennikarze aresztowani

Nasilają się represje wobec Kurdów w Turcji: Jedyny kurdyjski dziennik zamknięty, dziennikarze aresztowani Źródło: źródło: indianexpress.com

Sytuacja Kurdów w Turcji jest coraz cięższa. Turecka policja weszła do redakcji kurdyjskiej gazety, by aresztować wszystkich jej dziennikarzy i zamknąć siedzibę redakcji. Zdaniem tureckich władz, pracownicy gazety są powiązani z terrorystami.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w mieście Diyarbakir na południowym-wschodzie kraju, gdzie mniejszość kurdyjska jest najliczniejsza. Funkcjonariusze pod pretekstem "udziału dziennikarzy w organizacji terrorystycznej" zamknęli gazetę "Azadiya Welat", a jej 25 dziennikarzy aresztowano.

Tym samym pozbawiono Kurdów w Turcji jedynej kurdyjskiej gazety codziennej. Azadiya ukazywała się jak dotąd od 2006 roku i od tamtego czasu przez 10 lat swojej działalności dobrze odczuła niechęć tureckich władz wobec kurdyjskiej mniejszości. Dziennikarze gazety niejednokrotnie trafiali bowiem przed sąd, byli zastraszani i aresztowani, a wydawca dziennika w 2014 roku został zastrzelony.

Azadiya Welat dołączyła do grona 130 stacji radiowych, telewizyjnych i gazet, które zostały zamknięte po próbie puczu w Turcji. Choć wiele z tych mediów zostało zamkniętych przez swoje powiązania z wrogiem prezydenta Erdogana - Fethullahem Gullenem, Azadiya padła ofiarą wzmagających się represji wobec Kurdów w Turcji.

Podobnie stało się z dziennikarzami gazety "Ozgur Gundem", która nie kryła swoich kurdyjskich sympatii. 24 jej dziennikarzy aresztowano pod pretekstem współpracy z Partią pracujących Kurdystanu i szerzenia jej propagandy.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: wprost.pl pt
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News