NASA potwierdza przełomowe odkrycie - 7 identycznych planet do Ziemi blisko nas (VIDEO + ZDJĘCIA)

NASA potwierdza przełomowe odkrycie - 7 identycznych planet do Ziemi blisko nas (VIDEO + ZDJĘCIA)

Zaledwie - przynajmniej jeśli chodzi o kosmiczne odległości - 40 lat świetlnych dzieli nas od układu planetarnego, w którym znajduje się siedem identycznych niemal do Ziemi planet.

O przełomowym odkryciu poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przez NASA i  Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.

TRAPPIST-1 - bo tak nazywa się odkryty układ słoneczny - posiada aż siedem planet łudząco przypominających Ziemię tj. są skaliste jak nasza planeta oraz można na nich znaleźć wodę w stanie ciekłym.

Jednak najważniejsze w tym odkryciu jest to, że znajdują się w tzw. strefie życia, czyli w odległości od swojej planety, która pozwala na panowanie na nich "znośnych" warunków dla życia.

 - Energia wypromieniowywana z małej gwiazdy jest znacznie słabsza niż ze Słońca. Planety muszą mieć orbity znacznie bliższe, niż w Układzie Słonecznym, jeśli miałaby na nich występować woda na powierzchni. Na szczęście wydaje się, że tego typu zwartą konfigurację właśnie widzimy wokół TRAPPIST-1! - wyjaśnia na łamach pisma "Nature", Amaury Triaud z University of Cambridge.

Co ciekawe, gwiazda w układzie TRAPPIST-1 jest znacznie mniejsza od naszego Słońca a planety orbitujące wokół niej są o wiele bliżej centrum niż ma to miejsce w naszym układzie. Ale właśnie takie połączenie (mniejsza gwiazda tj. mniejsza moc, mniejsze orbity planet) sprawiają, że ten układ jest wyjątkowy - dzięki takim warunkom, planet, na których może potencjalnie występować życie jest aż siedem, a nie jedna jak w naszym układzie i przy naszym Słońcu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News