Nareszcie coś POZYTYWNEGO! Jesteśmy najlepsi, w 25 lat dokonaliśmy gospodarczego cudu

Nareszcie coś POZYTYWNEGO! Jesteśmy najlepsi, w 25 lat dokonaliśmy gospodarczego cudu

Według najnowszego rankingu opartego na danych Banku Światowego, Polska gospodarka dokonała niewyobrażalnego skoku między 1990 a 2015 rokiem. Pozazdrościć nam mogą nie tylko te państwa, które razem z nami przechodziły transformację gospodarczą, ale i cała Europa oraz państwa OECD.

Od kiedy zerwaliśmy z gospodarką centralnie planowaną, do 2015 roku, polskie PKB wzrosło 7-krotnie. W 1990 roku wynosił 1731 dol. (w ówczesnych cenach bieżących). W 2015 miernik wynosił aż 12,5 tys. dol. Takiego wzrostu nie doczekał się żaden z naszych sąsiadów, przeżywających w tym samym okresie transformację gospodarczą. Więcej, mieliśmy wyższy wzrost PKB niż którykolwiek kraj Europy i OECD.

W rankingu zajmujemy 13. miejsce. Liderem pozostaje Gwinea Równikowa, w której PKB skoczył niemal 50-krotnie. Kraj zawdzięcza to odkrytym w latach 90. złożom ropy naftowej. Drugie miejsce w zestawieniu przypada wprowadzającym do gospodarki elementy rynkowe Chinom. Tylko Zimbabwe i Irak zanotowały niższe PKB na głowę w 2015 niż 1990 roku. W pierwszym przypadku na skutek inflacji, w drugim – wojny.

Sukces Polski w rankingu to zasługa wszystkich ekip rządzących w kraju po jesieni ludów. Każdego roku po 1990 notowaliśmy wzrost PKB. W szczytowym momencie wzrosło ono o 7%. Należy również podkreślić, że polska gospodarka wzorcowo przetrwała kryzys finansowy 2007 roku.

W latach 1990-2015 średnie PKB per capita w krajach OECD oraz Unii Europejskiej wzrosło około dwukrotnie. Na tym tle 7-krotny wzrost polskiego PKB wygląda obiecująco.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News