Napisy "złodzieje" i "kradzierz" w kościele. Ksiądz obrażał rodziców i dzieci podczas I komunii

Napisy "złodzieje" i "kradzierz" w kościele. Ksiądz obrażał rodziców i dzieci podczas I komunii Źródło: źródło: facebook.com/monika.krawczykrudnicka

Niemałe zaskoczenie spotkało mieszkańców Lutomi Dolnej, którzy przybyli na I komunię do miejscowego kościoła. Proboszcz parafii przygotował dla rodziców i ich dzieci transparenty z napisami "złodzieje" i "kradzierz" (pisownia oryginalna). Na tym jednak się nie skończyło.

Po wypełnieniu się kościoła parafianami zaczęła się komunijna msza. Już na jej początku w świątyni pojawili się ministranci niosący transparenty z napisami "złodzieje" i "kradzierz". Chwilę później prowadzący mszę proboszcz Bogdan Deroń wyjaśnił czego dotyczą te słowa.

Ksiądz oskarżał rodziców, nazwanych przez niego złodziejami, gdyż ci według niego dopuszczają się "kradzierzy" nie wysyłając dzieci do kościoła. Tym samym dzieci mają być zabierane Jezusowi.

"Mówił na nim, że my rodzice jesteśmy złodziejami, że kradniemy. Nazwał nas tak, bo twierdzi, że nie dajemy dzieci do kościoła dość często i kradniemy je Jezusowi. To było bardzo przykre" - opowiada jedna z matek, której dziecko przystępowało do I komunii.

"Jak można powiedzieć, że ja kradnę?! Moje dziecko w domu mnie potem pytało, dlaczego to robię" - mówi ojciec jednego z komunijnych dzieci.

Na obrażaniu dorosłych się nie skończyło. Kapłan "pajacami" nazwał dwójkę wnuczków siedzącej w pierwszym rzędzie kobiety, gdy spytał ją, po co przyszła na mszę.

"Ksiądz spytał kobietę siedzącą w pierwszym rzędzie, dla kogo na mszę przyszła. Gdy powiedziała, że dla swoich dwóch wnuków, ksiądz wymieniając nazwisko chłopców, wskazał na nich i powiedział: "dla tych dwóch pajaców?!"" - opowiada jeden z parafian biorący udział w mszy.

Mieszkańcy Lutoni znają już dobrze swojego proboszcza od tej strony. Mimo licznych skarg do kurii, ksiądz Deroń wciąż stoi na czele parafii. Już w 2006 roku rada sołecka żądała odwołania kapłana z tego stanowiska. Bez skutku. Wielu parafian odwróciło się od kościoła w Lutoni przez postawę proboszcza. Jeżdżą teraz na msze do innych miast.

"Razem z rodziną musiałem zerwać stosunki z tą parafią i zmienić kościół. Spotkałem się z brakiem życzliwości i zrozumienia ze strony księdza, z niechrześcijańską, niekapłańską, zepsutą i nikczemną postawą" - mówi Wiesław Malisz, były przewodniczący Rady Gminy.

Jak przyznają sami mieszkańcy, zdążyli się już przyzwyczaić do zachowań księdza Deronia. Nie wierzą też kolejne skargi wysyłane do kurii cokolwiek zmienią. Zgodnie z relacją jednego z mieszkańców, po skargach ksiądz wytyka ludzi na mszy jak przestępców.

"To dla nas już jest norma. Ludzie nie znają innych księży. Nie wiedzą, jak zachowuje się ksiądz z powołania" - mówi jedna z mieszkanek wsi.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: wyborcza.pl pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News