Nasz kraj właśnie odnotował światowy sukces. Wyprzedziliśmy konkurencję wychodząc na pierwsze miejsce w rankingu. Tak dobry wynik zawdzięczamy głównie poważnemu spadkowi największego mocarstwa świata.

Polska waluta jest najmocniejsza na świecie. Jej zysk wartości względem innych walut trwa już od kilku miesięcy, ale dziś wyprzedziła konkurencję. Tak silna pozycja polskiego złotego związana jest z dobrą sytuacją strefy euro, ale przede wszystkim związane jest to ze słabą pozycją dolara.

Od miesięcy polski złoty zyskuje na wartości i znajduje się w pierwszej trójce najmocniejszych walut. Głównymi konkurentami naszej waluty są: meksykańskie peso i czeska korona. Jeszcze w czerwcu liderem było peso, teraz jednak ta waluta osłabła.

Taki wynik zawdzięczamy słabnącemu dolarowi. Waluta amerykańska, która na początku roku kosztowała 4,20 i miała tak wysoką cenę po raz pierwszy od 2002 roku, nagle się załamała.

Moc waluty wynika z jej wzrostu wartości względem innych walut. Złoty zyskał w stosunku do dolara ponad 17% od początku roku. W piątek można było dolara kupić za 3,57 zł. Ważne dla tak dobrego wyniku naszej waluty jest też euro, które od początku roku zyskało w stosunku do waluty amerykańskiej blisko 13%. Powoduje to znaczny wzrost wartości wielu europejskich walut, bo europejskie rynki korzystają z ożywienia w strefie euro. A polski złoty także wobec euro jest w tej chwili najmocniejszą europejską walutą.

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również