Gdzie jest największy rollercoaster na świecie? Można się przestraszyć

Gdzie jest największy rollercoaster na świecie? Można się przestraszyć Źródło: commons.wikimedia.org/Alex Brogan

Największy rollercoaster na świecie to marzenie wielu fanów nagłych zastrzyków adrenaliny. Gdzie możemy znaleźć największą kolejkę górską? Wiele osób jest przekonanych, że musi ona być bardzo daleko, ale może się okazać, że rekordowa kolejka jest bliżej niż można sądzić.

Największy rollercoaster na świecie - do tego miana pretenduje wiele parków rozrywki, które w swojej ofercie chcą mieć rekordowe kolejki. Gdzie aktualnie znajdziemy najdłuższe, największe, czy najszybsze przejazdy na świecie? 

Największy rollercoaster na świecie - jakie są kryteria?

Konkurencja na polu kolejek górskich jest zaskakująco zaciekła - każdy park rozrywki chce mieć rekordową kolejkę, dzięki której będzie mógł przyciągać amatorów ekstremalnych wrażeń z całego świata. Z tego powodu trudno stworzyć jedną klasyfikację "największego" rollercoastera. Wyodrębniono więc kilka specyfikacji i w każdej z tych kategorii twórcy przejażdżek górskich rywalizują o jak najwyższe miejsce. 

 • Najwyższa kolejka
 • Najszybsza kolejka
 • Najdłuższa kolejka
 • Najwyższy spadek
 • Największy kąt spadku
 • Najwięcej inwersji
 • Największe przeciążenie dodatnie
 • Największe przyspieszenie

Rollercoaster największy na świecie - gdzie jest największy rollercoaster na świecie?

Parki rozrywki na całym świecie co jakiś czas chwalą się ustanowieniem kolejnego rekordu w którymś z aspektów wielkości kolejki górskiej. Oto aktualni rekordziści w każdej z kategorii:

 • Najwyższa kolejka - Kingda Ka w Stanach Zjednoczonych. Jej najwyższy punkt wznosi się na 139 metrów od podłoża!
 • Najszybsza kolejka - Formula Rossa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to kolejka o tematyce Formuły 1 i po niej też dziedziczy swoją prędkość maksymalną - aż 240 km/h!
 • Najdłuższa kolejka - 2479 metrów. Prawie 2,5 kilometra przejedziemy, jeśli wsiądziemy w kolejkę Steel Dragon 2000, która stoi w Japonii.
 • Najwyższy spadek - ten tytuł, jak przystało na najwyższą kolejkę na świecie, też należy do amerykańskiego Kingda Ka. Ma on aż 127,4 metra.
 • Największy kąt spadku - 121 stopni. Tak ekstremalny zjazd czeka nas w Japonii na kolejce Takabisha
 • Najwięcej inwersji - The Smiler w Wielkiej Brytanii może pochwalić się największą ilością pętli. W czasie jednego przejazdu zaliczymy ich aż 14!
 • Największe przeciążenie dodatnie - ekstremalne wrażenia czekają nas w Tower of Terror. Tamtejsze przeciążania dochodzą aż do 6,3 g!
 • Największe przyspieszenie - znowu Japonia! Kolejka Do-Dodonpa osiąga aż 3,36 g w czasie przyspieszania - więcej niż większość samochodów!

Największy wodny rollercoaster na świecie - bliżej niż myślisz!

Często, gdy myślimy o największych kolejkach górskich, wyobrażamy sobie wielkie amerykańskie parki rozrywki, ewentualnie ogromna azjatyckie kompleksy z dziesiątkami kolejek w jednym miejscu. Na szczęście rzeczywistość jest trochę inna i Polska może pochwalić się naprawdę pokaźnymi rollercoasterami. Od czasu powstania Energylandii, na terenie Polski pojawiło się naprawdę wiele przejażdżek górskich - nawet tych rekordowych! Świetnym przykładem jest Speed Water Coaster - największy wodny rollercoaster na świecie, który powstał w 2018 roku. W czasie przejazdu nim wespniemy się na wysokość 60 metrów i osiągniemy prędkość ponad 110 km/h - a wszystko to w otoczeniu wody, do której kolejka wpada podczas jazdy!

Mówiąc o Energylandii warto też wspomnieć o torze Hyperion. Jest to druga najwyższa i druga najszybsza kolejka w Europie, która łączy w sobie rollercoaster i swego rodzaju przygodę - przejażdżka ma swoją własną fabułę, która opowiada o między-wymiarowej podróży przez czarną dziurę. To trzeba przeżyć!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Wszyscy śmieją się z tego powodu z Polaków. Czy należy klaskać w samolocie?
 2. Czy można myć samochód na posesji? Prawo wypowiada się nawet na ten temat
 3. Gdzie są płatne juwenalia? Na niektóre koncerty trzeba kupić bilety
 4. Jakie uczelnie organizują juwenalia? To już tradycja
 5. Co na grilla - przepisy. Pomysły na miłe i ciepłe popołudnia
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News