Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata

Państwa, które zaliczają się do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata Źródło: pixabay.com/markusspiske

Największe gospodarki świata - które państwa możemy zaliczyć do grona najpotężniejszych światowych gospodarek? Czy Polska jest w stanie dogonić coraz szybkiej rozwijające się rynki? Jakie są prognozy na najbliższe lata? Ranking najsilniejszych ekonomii państwowych.

Największe gospodarki świata. Które państwa są najbardziej rozwinięte?

Największe gospodarki świata według produktu krajowego brutto to przede wszystkim Stany Zjednoczone i Unia Europejska jako jedność. PKB, z angielskiego GDP - gross domestic product, czyli produkt krajowy brutto to wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w ciągu roku. Wielkość PKB zależy od cyklu koniunkturalnego, w którym znajduje się gospodarka.

Jak podają analizy Banku Światowego, w ostatnich dwudziestu latach średnia zamożność większości krajów plasuje się na tym samym poziomie, co wcześniej, w niektórych przypadkach nieznacznie spada. Czy to znaczy, że w rankingu hegemonię mają cały czas te same państwa?

Niezmiennie na pierwszym miejscu plasuje się USA z nominalnym produktem krajowym brutto na poziomie ponad 20 tysięcy miliardów dolarów. Światowa potęga gospodarcza swoją pozycję utrzymuje nieprzerwanie od dekad, inne kraje, pozostawiając daleko w tyle.

Na drugim miejscu plasuje się Unia Europejska jako całość z PKB sięgającym poziomu 18 tysięcy miliardów dolarów. Jednak jako państwo to Chiny zajmują miejsce na podium i jednocześnie są najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem, który w ubiegłym roku wygenerowało PKB per capita, czyli parytetu siły nabywczej, na poziomie 16 tysięcy dolarów. Ich PKB to ponad 12 tysięcy miliardów dolarów. Na trzecim miejscu plasuje się Japonia, PKB na poziomie prawie 5 tysięcy mld. Od dawna w gronie najbogatszych państw, jednak kilka lat temu musiała ustąpić miejsca Chinom. Kolejne są Niemcy, czyli pierwsza gospodarka z Europy.

Kolejne miejsca zajmują: Indie, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Brazylia, Kanada, Korea, Rosja, Australia, Hiszpania i Meksyk. Polska zajmuje 21 miejsce. Międzynarodowy Fundusz Walutowy podaje, iż roczny produkt krajowy brutto wynosi w naszym kraju prawie 520 miliardami dolarów.

Najsilniejsze gospodarki za 10 lat

Jak zmieni się rozkład sił za dziesięć lat? Według długoterminowych prognoz, przedstawionych przez ekonomistów brytyjskiego banku Standard Chartered na pierwszym miejscu rankingu najsilniejszych gospodarek świata w 2030 roku znajdą się Chiny, których PKB według prognoz będzie wynosiło ponad 60 bilionów dolarów. Następnie Indie, dopiero potem Stany Zjednoczone, które łatwo nie oddadzą panowania nad ekonomią światową. Kolejne państwa to Indonezja, Turcja, Brazylia, Egipt, Rosja, Japonia i Niemcy. Ekonomiści oparli swój ranking na prognozach nominalnych produktu krajowego brutto oraz wyliczeniu parytetu siły nabywczej.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ile zarabia prezydent Polski? Zarobki ma imponujące
  2. Czy Piotr Duda był w ZOMO? O co chodzi z osławioną fotografią
  3. Wzruszający dramat Chce się żyć, ukazuje walkę o prawo do normalnego życia
  4. Kto zasiadał przy Okrągłym Stole? Niektórzy dzisiaj nie chcą się do tego przyznać
  5. Pojawił się zwiastun nowego sezonu Stranger Things. Propozycje najlepszych seriali dla młodzieży
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News