Najstarszy polski ułan ma 101 lat i właśnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stefan Mustafa Abramowicz ma bardzo bogaty życiorys obfitujący w patriotyczne poświęcenia.  

Stefan Mustafa Abramowicz otrzymał właśnie od prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie za jego patriotyczne poświęcenia i życiorys, w którym biało-czerwona flaga miała centralne miejsce. 101-letni ułan walczył w kampanii wrześniowej, przeżył łagry i uczestniczył w boju pod Monte Cassino.

Abramowicz urodził się na terenie dzisiejszej Białorusi, w rodzinie Tatarów. Stąd jego wyznanie – islam. Od małego uczył się czytania Koranu i języka arabskiego.

– Miejscowa ludność życzyła nam wszystkiego dobrego. A my szliśmy ze spuszczonymi głowami, jakbyśmy wstydzili się, że nie spełniliśmy oczekiwań swojej ojczyzny – wspomina wzięcie do niewoli przez Sowietów.

Do dzisiaj pamiętam, z jaką dumą i szczęściem patrzyliśmy na naszą biało-czerwoną flagę wbitą na samym szczycie. Wielu z nas płakało ze szczęścia, zdawaliśmy sobie sprawę, że na wieki zapisaliśmy się chlubnie w historii – komentuje zwycięską bitwę pod Monte Cassino.

Abramowicz przyznaje, że gdy Sowieci przejęli kontrolę nad Polską po zakończeniu II Wojny Światowej, poczuł się moralnie oszukany. Nie wrócił do kraju, tylko wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Tam mieszka do dziś choć podkreśla, że Polska w jego sercu jest na pierwszym miejscu. Odznaczenie od prezydenta Dudy otrzymał w wieku 101 lat.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również