Najpierw Brexit, teraz... POLEXIT. To już się dzieje, głośny głos o wyrzuceniu Polski z Unii

Najpierw Brexit, teraz... POLEXIT. To już się dzieje, głośny głos o wyrzuceniu Polski z Unii

Jean Asselborn, pełniący stanowisko ministra spraw zagranicznych Luksemburga, stanowczo zakwestionował prawo Polski do bycia członkiem Unii Europejskiej. Jego zdaniem, pod rządami Prawa i Sprawiedliwości kraj nie spełnia już warunków wymaganych do zostania członkiem wspólnoty, a co za tym idzie, może zostać z niej wyrzucony.

Asselborn znany jest z bardzo kontrowersyjnych wypowiedzi na temat przynależności konkretnych państw do Unii. Kwestionował on już prawo członkowskie Węgier, motywując to podejściem tamtejszych polityków do sprawy uchodźców oraz zarzucając im naruszanie podstawowych wartości łączących wspólnotę.

Jeżeli chodzi o sprawę polską, minister skrytykował głównie postawę Jarosława Kaczyńskiego, któremu zarzucił skłonność do nacjonalizmu oraz niejako paraliżowanie pracy organów władzy przez wprowadzanie nowego, zawikłanego prawa.

Oprócz tego przyznał, że zastanawia go i martwi fakt braku wsparcia szefa PiS wobec Donalda Tuska, który ubiegał się o ponowne sprawowanie funkcji Przewodniczącego Rady Europejskiej.

Jak wiadomo, od gróźb do konkretnych działań, jeżeli w ogóle do nich dojdzie, minie z pewnością wiele czasu. Nie można jednak ignorować europejskich głosów, które mówią o tak skrajnym rozwiązaniu konfliktu narastającego na linii Polska - UE.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News