Najniższe wpływy do budżetu od lat. Ministerstwo nie widzi problemu

Najniższe wpływy do budżetu od lat. Ministerstwo nie widzi problemu Źródło: fot. pixabay

Jak informuje portal finansowy forsal.pl, Polska zanotowała najniższe wpływy z VAT do budżetu od kilku lat. Ministerstwo nie widzi jednak problemu. 

Budżet państwa uzyskał w lutym z VAT, które jest jednym z najważniejszych źródeł wpływów, ok. 6,5 miliarda złotych co daje blisko o 700 milionów złotych mniej niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Wpływy byłyby jeszcze mniejsze gdyby nie wpływy z aukcji częstotliwości LTE przeniesione z 2015 r.

Jak zauważa "Forsal", taki wynik jest najgorszy od 2013 roku gdy wpływu z VAT się drastycznie zmalały wymuszając na rządzących nowelizację budżetu.

Co jednak ciekawe, jak donosi portal, ministerstwo finansów nie widzi problemu w tak złym wyniku powołując się na wpływy ze stycznia i wyjaśniając, że łączne wpływy są wyższe niż rok wcześniej.

 - Słusznie, ale to zasługa przede wszystkim bardzo dobrego wykonania w styczniu: w pierwszym miesiącu VAT był o 2,7 mld zł wyższy niż rok wcześniej. Ministerstwo przyznaje przy tym, że styczniowy wzrost wpływów z VAT to zasługa dużego przyspieszenia sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w grudniu ubiegłego roku – sprzedaż wzrosła wówczas o 4,9 proc. rok do roku, a produkcja o 5,9 proc. Takiego wzrostu nie udało się jednak powtórzyć w styczniu (wzrosty o odpowiednio 0,9 proc. i 0,2 proc.), co miało wpływ na wykonanie dochodów z VAT w lutym - pisze Marek Chądzyński z portalu forsal.pl

Ministerstwo finansów podkreśla także, że prognozowany w ustawie budżetowej na 2016 r. całoroczny dochód z VAT wynosi 128,7 mld zł, czyli o 5,6 mld więcej niż w roku poprzednim. Jak przekonuje resort, wynik za styczeń i luty jest na plusie (o 2mld zł) w porównaniu z rokiem poprzednim więc można uznać, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

Nie wszyscy ekonomiści dają jednak wiarę w zapewnienia rządu Prawa i Sprawiedliwości i przekonują, że zły wynik z lutego jest najprawdopodobniej zapowiedzią kolejnych spadków wpływów do budżetu w następnych miesiącach. Wszystko ma zależeć od tempa wprowadzenia w życie nowych podatków tj. od sprzedaży detalicznej oraz poprawa ściągalności dotychczasowych podatków.

Natomiast inna prognoza mówi, że po złych wpływach w pierwszym półroczu nastąpi poprawa m.in. dzięki programowi Rodzina 500 plus, który może spowodować wzrost popytu krajowego i ogólne przyspieszenie gospodarcze.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

bh, źródło: forsal
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News