Prezydent zaapelował do partii o wykazanie gotowości do dialogu, by umożliwić utworzenie rządu w nieodległym czasie. Nie wspomniał przy tym o nowych wyborach.

W poniedziałek w Berlinie zarząd partii SPD zadecydował o wykluczeniu możliwości utworzenia koalicji rządowej z blokiem partii chadeckich CDU/CSU.

Apel o dialog i odpowiedzialność

Prezydent Frank-Walter Steinmeier spotkał się w południe z kanclerz Angelą Merkel, która poinformowała o zakończonych niepowodzeniem rozmowach między blokiem partii chadeckich CDU/CSU oraz FDP i Zielonymi.

Zobacz także: Niemcy na skraju kryzysu. To może być koniec Merkel

Znaleźliśmy się w sytuacji bezprecedensowej w historii RFN, a więc od blisko 70 lat – powiedział Steinmeier.

To jest chwila, gdy wszyscy uczestnicy powinni się zatrzymać i jeszcze raz przemyśleć swoje postawy. Wszystkie wybrane do Bundestagu partie mają obowiązek pracy dla dobra wspólnego i powinny służyć naszemu krajowi – dodał.

Zapowiedział, że będą prowadzone rozmowy z partiami uczestniczącymi w negocjacjach sondażowych oraz z innymi ugrupowaniami, których programy mają z nimi punkty styczne. Eksperci tłumaczą, że prezydent miał na myśli SPD, która przeszła do opozycji i na razie wykluczyła możliwość udziału w rządzie.

Prezydent ostrzegł, że brak odpowiedzialności okazany przez siły polityczne w największym i gospodarczo najsilniejszym kraju Unii Europejskiej zostanie odebrany na świecie, szczególnie przez europejskich sąsiadów, jako niezrozumiały czy niepokojący.

Rozmowy zakończone fiaskiem

Kanclerz Merkel poinformowała prezydenta o nieudanej próbie utworzenia koalicyjnego rządu z Zielonymi i Wolną Partią Demokratyczną (FDP).

To jest dzień głębokiej zadumy. Jako kanclerz zrobię wszystko, by kraj był dobrze zarządzany w nadchodzących trudnych tygodniach – powiedziała  Merkel

Byliśmy na ścieżce, która – jak uważamy – prowadziła do porozumienia, oczywiście, pod warunkiem gotowości do kompromisów – podkreśliła kanclerz.

Zdaniem szefowej rządu podczas trwających od ponad miesiąca rozmów udało się wiele osiągnąć dla stabilności Niemiec. Porozumienie udało się osiągnąć w temacie gospodarki, klimatu, kwestii socjalnych czy rolnictwie.

Zobacz także: Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

...

Zobacz również