Czarny scenariusz się spełnia? Terroryści mają już materiały nuklearne

Terroryści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS) zdobyli materiały nuklearne oraz elementy broni chemicznej. Irackie władze poprosiły już społeczność międzynarodową o podjęcie działań uniemożliwiających wykorzystanie tych materiałów do produkcji broni masowego zniszczenia.

Materiały te mogą być użyte do konstrukcji tzw. brudnej bomby oraz jako element wojny psychologicznej. Amerykańskie media ostrzegają jednocześnie, że powoli spełniają się czarny scenariusz, o którym mówił prezydent USA George W. Bush, w latach 2001-2009.

Bojownicy Irackiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIS) zdobyli materiały nuklearne, które znajdowały się na uniwersytecie w Mosulu. Fakt ten ujawnił ambasador Iraku przy ONZ Mohamed Ali Alhakim w liście do społeczności międzynarodowej. W piśmie, do którego dotarł Reuter, poprosił on o podjęcie działań w celu "zapobieżenia użyciu tych materiałów przez terrorystów działających na terytorium Iraku bądź za granicą". Mosul został zajęty przez ISIS w pierwszej fazie ofensywy w północnej części Iraku, która rozpoczęła się na początku czerwca.

Według irackich władz, bojownicy ISIS weszli w posiadanie 40 kg uranu; według informacji podawanych w serwisie internetowym BBC, urzędnicy administracji Obamy ocenili jednak, że nie jest to wzbogacony uran i wypowiedzieli się sceptycznie, jeśli chodzi o możliwość użycia tego materiału do produkcji broni atomowej. Bardziej prawdopodobne wydawałoby się wykorzystanie tych materiałów do konstrukcji tzw. brudnej bomby i użycia jej np. jako elementu poprzedzającego kolejną ofensywę ISIS, a także jako elementu wojny psychologicznej.

źródło: onet.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News