Lista najbogatszych Polaków 2019. Solorz-Żak na drugim miejscu

Lista najbogatszych Polaków 2019. Solorz-Żak na drugim miejscu Źródło: 123RF

Najbogatsi Polacy po raz kolejni zostali zestawieni przez miesięcznik "Forbes". Najnowsza lista obejmuje 100 najbardziej majętnych osób w naszym kraju, z czego 43 to miliarderzy. Nikogo zapewne nie dziwi drugie miejsce Zygmunta Solorza-Żaka, który od kilku lat gości na podium. Kto wyprzedził słynnego miliardera?

Najbogatsi Polacy musieli mieć majątek o wartości co najmniej 495 milionów złotych, aby dostać się na słynną listę. Łączny majątek wszystkich osób z listy wyniósłby 152 miliardy złotych. Jest to wynik o 4 procent lepszy niż w zeszłym roku. Zwiększyła się także liczba miliarderów - w 2007 roku było ich 22, a na najnowszej liście gości ich 43.

3 najbogatsi Polacy według listy miesięcznika "Forbes"

Pierwsze miejsce należy do Michała Sołowowa, który wrócił na pierwsze miejsce rankingu po 12 latach z majątkiem równym 13,5 mld złotych. W poprzednim notowaniu zajął drugie miejsce z wynikiem 11,4 mld złotych majątku. Jest udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie Synthos. Czerpie korzyści także od producenta podłóg Barlinek oraz Cersanitu, zajmującego się płytkami i ceramiką sanitarną.

Drugie miejsce wśród najbogatszych Polaków zajmuje Zygmunt Solorz-Żak z majątkiem o wartości 10 mld złotych. Mężczyzna awansował w porównaniu do poprzedniego rankingu, gdzie zajął trzecie miejsce. Znany jest głównie z działań w branży medialnej, ale zajmuje się także inwestycjami w sektor finansowy, energetyczny i telekomunikację. Miliarder ma pod swoją kontrolą także Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Podium zamyka Dominika Kulczyk, która posiada majątek o wartości 6,8 mld złotych. Jest córką Jana Kulczyka, który przez wiele lat był najbogatszym Polakiem. 

- W wyniku przeprowadzonego w zeszłym roku podziału majątku po zmarłym ojcu otrzymała środki finansowe pochodzące ze sprzedaży akcji południowoafrykańskiego browaru SABMiller oraz akcje giełdowej Polenergii - informuje "Forbes".

 

Źródło: TVN24

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News