Najbardziej wstydliwy projekt PiSu? Po cichu przepycha ustawę przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Najbardziej wstydliwy projekt PiSu? Po cichu przepycha ustawę przeciwko podniesieniu kwoty wolnej od podatku Źródło: fot. wikimedia / Claude TRUONG-NGOC / Katarzyna Czerwińska

Prawo i Sprawiedliwość z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło na czele zapewniali swoich wyborców podczas kampanii wyborczych, że jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobią natychmiast po objęciu władzy będzie zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Jak się teraz okazuje, obóz rządzący po cichu chce przepchnąć specjalną ustawę, według której KWOP pozostanie na aktualnym poziomie. 

Podniesienie kwoty wolnej od podatku (która aktualnie wynosi zaledwie 3091 zł w przypadku zwykłych obywateli i aż 27 360 zł w przypadku posłów) było jednym z głównych obietnic obecnie rządzącego obozu podczas kampanii wyborczych.

Zarówno premier Beata Szydło jak i prezydent Andrzej Duda, gdy ubiegali się o głosy Polaków, zapewniali, że jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobią będzie podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu przynajmniej 8 tysięcy złotych na początek.

Jednocześnie - przy pomocy przychylnych im mediów - ostro krytykowali poprzedni rząd za niepodnoszenie KWOP i przekonywali, że pieniądze w budżecie są i państwo stać na podniesienie kwoty wolnej od podatku, a wszystko zależy jedynie od dobrej woli rządzących i ich troski o obywateli.

 - Ta kwota jest cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie, który jest niewspółmierny choćby do minimum egzystencji. Trzeba ją zdecydowanie podnieść w jak najszybszym tempie - przekonywał ówczesny kandydat na prezydenta, Andrzej Duda.

https://www.youtube.com/watch?v=11Eq4w9WFoU

 - Mówię, że to co jest najważniejsze, i co zrobimy bez zbędnej zwłoki, natychmiast, to obniżenie wieku emerytalnego, to podniesienie kwoty wolnej od podatku, i wreszcie to program dofinansowania dla rodzin 500 zł na dziecko. A ci, którzy mówią, że to niemożliwe i tego się nie da zrobić, nie mają racji. Bo to jest możliwe! Wystarczy sięgnąć po opracowania ekspertów - przekonywała z kolei ówczesna kandydatka na premiera, Beata Szydło.

Jak się okazuje, rząd Prawa i Sprawiedliwości mimo zapewnień i obietnic, przyjął identyczną politykę w tej sprawie co ich poprzednicy z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego i nie zamierza podnosić kwoty wolnej od podatku.

Mało tego, po cichu chce aktualnie przepchać przez Sejm specjalną ustawę, która uniemożliwi podniesienie KWOP przez najbliższy czas. A robi to dlatego, bo Trybunał Konstytucyjny równo rok temu orzekł, iż aktualna kwota wolna od podatku jest zbyt niska i nakazał rządowi i Sejmowi podniesienie jej co najmniej do poziomu 6500 złotych (wwszyscy politycy PiS wówczas zogdnie bili brawo TK). Gdyby rząd PiS nie przyjął żadnej ustawy (np. o podniesieniu KWOP lub jak to się dzieje o zablokowaniu jej podnoszenia) to w przyszłym roku nie byłoby żadnej kwoty wolnej od podatku.

Tylko dla przypomnienia i zobrazowania polskiej KWOP na tle innych krajów - większą kwotę wolną od podatku mają m.in. Mauretania (3204 zł) czy Tanzania (4236 zł), nie wspominając już o krajach zachodniej Europy, gdzie KWOP liczone jest w dziesiątkach tysięcy złotych tj. Wielka Brytania 48 tys. złotych, Hiszpania ponad 74 tysiące złotych, Włochy i Grecja po 20 tys. złotych, Chorwacja 24 tys. itd.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News