Ta sprawa wzbudza ogromne kontrowersje. Każda taka decyzja powoduje kolejne napięcia na linii Warszawa-Berlin. Tym razem wygląda na to, że ostatnia nadzieja PiS przepadła bezpowrotnie. Decyzja Niemiec jest ostateczna i nieodwołalna.

Ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel udzielił ostatnio wywiadu, w którym został zapytany o kwestię reparacji wojennych. Nikel stwierdził, że ze strony Niemiec nie ma mowy o żadnej dyskusji na ten temat.

Jego zdaniem kwestia ta jest ostatecznie zamknięta i nie ma sensu do niej wracać. Jak twierdzi dyplomata, dyskusja na temat reperacji wojennych może tylko zaszkodzić relacjom polsko-niemieckim.

Odpowiedzialność – tak. Reperacje – nie

– Nie ma żadnej wątpliwości, że Niemcy ponoszą moralną odpowiedzialność za potworne zbrodnie w Polsce podczas II wojny światowej – stwierdził Nikel w rozmowie z „Do Rzeczy”. – Kwestia reparacji wojennych jest już jednak prawnie i politycznie zamknięta. Nasze władze w Berlinie wielokrotnie to podkreślały – zaznaczył.

Jak podkreślił przedstawiciel Niemiec w Polsce, teraz priorytetem Polski i Niemiec jest współpraca w Unii Europejskiej i NATO. Nie należy zatem naruszać partnerskich stosunków obu państw debatą o reparacjach.

– Chcemy budować wzajemne stosunki w oparciu o pojednanie i wspólnie przyczyniamy się do rozwiązywania niezwykle ważnych kwestii, dotyczących Ukrainy, Rosji, ochrony wschodniej flanki, niestabilności w krajach na południe od Morza Śródziemnego, rosnącej siły Chin etc. – powiedział Rolf Nikel.

Ekspertyzy sejmowe

Dziennikarz zwrócił uwagę dyplomaty na ekspertyzę wydaną przez Biuro Analiz Sejmowych. Eksperci stwierdzili w niej, że z dokumentów historycznych nie wynika, aby Niemcy spłaciły swój dług związany ze zniszczeniami wojny.

Należy jednak podkreślić, że podobną ekspertyzę zamówił parlament niemiecki. Z niej zaś wynika coś zupełnie przeciwnego. W związku z tym z całą pewnością mamy do czynienia z konfliktem prawnym, który może być trudny do rozwiązania.

– Moglibyśmy prowadzić teraz bardzo długą dyskusję dotyczącą tego, która strona ma bardziej trafne ekspertyzy prawne w tej sprawie – stwierdził Nikel. – Stanowisko rządu w Berlinie jest jednak jasne: z punktu widzenia prawa kwestia reparacji jest zamknięta – dodał.

Walka o prawdę historyczną

Nikel zaznaczył, że Berlin deklaruje gotowość pomocy Polsce z walką o prawdę historyczną. Sam zaznacza, że zwalcza sformułowanie „polskie obozy śmierci”.

– Osobiście interweniowałem już w dwóch tego typu przypadkach – podkreśla dyplomata.

Źródło: tvp.info

Jakie sekrety skrywa przeszłość Merkel? 10 nieznanych faktów z życia kanclerz


9 największych kompromitacji totalnej opozycji

...

Zobacz również