Pocisz się? To może być poważna choroba

Pocisz się? To może być poważna choroba Źródło: maxpixel.net

Nadmierne pocenie to problem powodujący u wielu osób pozbawienie komfortu, wstyd, skrępowanie, a nawet depresję. Są sposoby, by ograniczyć wydzielanie potu - lekarze przedstawiają gotowe rozwiązania.

Nadmierne pocenie się to przykry kłopot, który przytrafia się głównie latem. Wraz z nadejściem wyższych temperatur organizm podkręca swoją termoregulację - co jednak gdy potu wydziela się aż za dużo, a ubrania są mokre po kilku chwilach od założenia?

Nadmierne pocenie - skąd się bierze?

Problem ten posiada dwa źródła - jedno to podłoże genetyczne, a drugie bierze się z różnych komplikacji chorobowych, działania leków lub sytuacji w życiu codziennym. Stres czy podniecenie to dwie emocje, przez które najczęściej poci się organizm. Oczywiście nie można tu zapomnieć o nadwadze, otyłości i okresie dojrzewania, kiedy zdrowie płata figle.

W zdiagnozowaniu problemu najlepiej udać się do endokrynologa lub dermatologa. Nadmierna potliwość, zwana przez lekarzy hiperhydrozą, jest najczęściej niechcianym skutkiem nadczynności tarczycy, cukrzycy lub starzenia się. Kobiety w wieku 45 lat i mężczyźni przekraczający 50. mogą zaobserwować u siebie kłopoty z termoregulacją.

Po przedstawieniu problemu specjaliście, pierwszym działaniem, które podejmie jest skierowanie na dokładne wyniki krwi. Szczegółowe przebadanie tarczycy, oszacowanie glukozy i poziomu żelaza we krwi wraz z pakietem podstawowych badań przejrzyście pozwoli postawić trafną diagnozę i dobrać dalsze leczenie.

Nadmierne pocenie - leczenie

Tak naprawdę nie ma jednego, dobrego sposobu, które ograniczy pocenie raz na zawsze. Lekarze i naukowcy rozkładają ręce, ale dają do wyboru kilka innych alternatywnych metod. Jeśli na pocenie się nie skutkują drogie tabletki z apteki na bazie ziół, specjalistyczne dezodoranty i maści, z pomocą przyjdzie zabieg jonoforezy. Dla niektórych może wydawać się ryzykowny - używa się tutaj jedynie prądu i wody. Chore miejsce smaruje się roztworem odpowiedniego leku, a następnie fizjoterapeuta podłącza do ciała elektrody. W ciągu całego zabiegu odczuwać można jakby całe ciało było jednocześnie nakłuwane bardzo cienkimi igiełkami - to efekty przepływającego prądu stałego.

Niektóre osoby może zdziwić używanie do tego typu problemów botoksu. To coraz częściej wybierana przez pacjentów metoda. Ostrzykiwanie toksyną pocących się miejsc blokuje unerwienie gruczołów potowych. Z kolei laseroterapia polega na całkowitym zniszczeniu gruczołów potowych za pomocą ciepła - niewielu ludzi się jednak na to decyduje.

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News