Termin głosowania nad ustawami dotyczącymi reformy sądownictwa zbliża się wielkimi krokami. Jak podają media, dwie spośród nich będą gotowe do przegłosowania. Jeszcze przed świąteczną przerwą prawdopodobnie uchwali je parlament i podpisze prezydent. Polską niebawem mogą wstrząsnąć protesty.

Do prac w komisji po pierwszym czytaniu skierowane zostały prezydenckie projekty zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Posiedzenia komisji mają odbywać się codziennie od wtorku do czwartku. Wciąż jednak nie wiadomo, jakie poprawki do projektu zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość.

ZOBACZ TAKŻE: Opozycja alarmuje! Prezydenckie ustawy są GROŹNIEJSZE niż te PiSu

Co z wysłuchaniem publicznym?

W tym tygodniu nie jest planowane wysłuchanie publiczne projektu. Dzięki niemu na temat zmian mogłyby wypowiedzieć się organizacje spoza sejmu. Brak publicznej debaty na temat zmian w sądownictwie niepokoi opozycję – poseł PO Borys Budka zapowiada, że złoży wniosek o wysłuchanie. Parlamentarzysta podkreśla jednak, że nie ma wątpliwości co do tego, iż mające większość w komisji Prawo i Sprawiedliwość odrzuci wniosek.

W tym samym czasie ma obradować sejmowa komisja nadzwyczajna ds. projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Zdaniem ekspertów ma ona zaakceptować projekt, zmieniający przepisy o wyborach samorządowych, proponowany przez partię rządzącą.

ZOBACZ TAKŻE: CAŁA opozycja rzuciła się na swoją największą bohaterkę! Chcą ją ROZSZARPAĆ

Podwójne święto w PiS?

Prace obu komisji rzekomo dobiegają końca. Według medialnych doniesień te zakończą się jeszcze w tym tygodniu. Szybkie postępy komisji mają wynikać z faktu, że zaplanowane na 5 grudnia głosowanie ma zbiec się w czasie z orędziem prezydenta. Andrzej Duda wygłosi uroczyste przemówienie z okazji 150 rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzień przed mikołajkami możemy zatem spodziewać się masowych protestów przeciwników kontrowersyjnych ustaw. Środowiska zbliżone do Komitetu Obrony Demokracji czy Obywateli RP z pewnością, być może po raz ostatni, zademonstrują swój sprzeciw wobec reformy sądownictwa, którą uważają za zagrażającą ustrojowi państwa i niekonstytucyjną. Planowanym zmianom sprzeciwia się również Unia Europejska.

Źródło: onet.pl

9 największych kompromitacji rządu PiS

9 największych kompromitacji totalnej opozycji

Zobacz również