Czas na załamanie równowagi strategicznej wśród najpotężniejszych państw świata. Nadchodzi era, przed którą Putin ostrzegał już w 2013 roku. Mowa o pociskach hipersonicznych, czyli broni, która będzie w użyciu już w ciągu najbliższych kilku lat. To koniec światowej równowagi.

Ubiegłe stulecie minęło pod znakiem wyścigu zbrojeń w sferze pocisków balistycznych. To już jednak historia. Czas na broń hipersoniczną, która otwiera przed światowymi mocarstwami szeroki wachlarz możliwości. Rozpoczyna się wyścig o najnowocześniejszą broń, czyli pociski hipersoniczne, które najprawdopodobniej zmienią układ potęg na kuli ziemskiej.

Czym wyróżniają się pociski hipersoniczne? Można ich użyć do wyeliminowania zagrożenia w dowolnym miejscu na świecie wykorzystując fakt, iż osiągają wielokrotność prędkości dźwięku (6150 – 12300 km/h). System HGV (Hypersonic Glide Vehicle) jest znacznie bardziej precyzyjny i co jeszcze ważniejsze, trudniejszy do wykrycia od pocisków balistycznych. To sprawia, że tarcze antyrakietowe nie są w stanie ich przechwycić.

Nic dziwnego, że brytyjska grupa analityczna ds. obronności i bezpieczeństwa IHS Jane ostrzega, iż broń hipersoniczna najprawdopodobniej naruszy równowagę na świecie. Takiego samego zdania jest prezydent Rosji Władimir Putin.

– Broń hipersoniczna może podważyć wszystkie wcześniejsze porozumienia dotyczące ograniczeń i redukcji strategicznej broni nuklearnej, tym samym zakłócając strategiczną równowagę sił – mówił Putin w 2013 roku.

Broń hipersoniczna spowoduje, że równowaga związana z bronią nuklearną nie będzie mogła przetrwać. Do tej pory żadne państwo nie mogło odważyć się na atak bronią nuklearną, bo musiałoby liczyć się z odwetem. Dzięki broni hipersonicznej nie trzeba obawiać się odwetu. Ponadto, kiedy jest już wystrzelona, żadne państwo nie może być pewne czy to właśnie ono nie jest jej celem. Wyścig ruszył.

Zobacz również

...