Pierwszy raz od końca II Wojny Światowej w Rosji wprowadzono normy żywnościowe, które obowiązywać będą w wypadku konfliktu zbrojnego. Normy takie wprowadzono w Petersburgu, którego samorządowe władze ustaliły plan żywnościowy na pierwsze dni wojny.

Gieorgij Połtawczenko, gubernator Petersburga, 6. października przyklepał decyzję o ustaleniu norm żywnościowych na wypadek wojny. Według ustaleń, każdy obywatel miasta przez 20 dni pierwszych dni konfliktu będzie miał zapewnione 300 gramów chleba dziennie.

Ostatnie normy żywieniowe obowiązywały w Petersburgu podczas II WŚ. Na początku ich obowiązywania mieszkańcy miasta (wówczas Leningradu) mogli liczyć na 800 gramów chleba dziennie. Porcję jednak systematycznie zmniejszano, aż przez ponad miesiąc od 20. listopada do 25. grudnia 1941 roku porcja wynosiła 125 gramów chleba dla niepracujących.

Ciężka sytuacja z żywnością spowodowana była oblężeniem Leningradu przez III Rzeszę, która przez prawie 2 i pół roku doprowadziła do śmierci 1,5 mln Rosjan zamieszkujących miasto.

Co ciekawe, regulacje wprowadzone na początku października w Petersburgu nie są pierwszymi w ostatnim czasie, które normują żywność przydzielaną obywatelom na czas wojny. O podobnych ustaleniach władz Niemieckich pisaliśmy w sierpniu. Wtedy to Berlin ogłosił, że każda niemiecka rodzina musi posiadać takie zapasy żywności, by być w stanie wyżywić się przez 10 dni sytuacji kryzysowej.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: niezalezna.pl
pt

...

Zobacz również