Chociaż żyjemy obecnie w dosyć stabilnej sytuacji międzynarodowej, groźba wybuchu III wojny światowej nieustannie wisi na włosku. Szef niemieckiej dyplomacji otwarcie wypowiedział naprawdę przerażające słowa.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel wypowiedział się w piątek w sprawie ewentualnego wyjścia USA z porozumienia nuklearnego z Iranem. Jego zdaniem ta decyzja może mieć tragiczne konsekwencje dla całego świata.

Zdaniem Gabriela, jeśli Stany Zjednoczone zerwą porozumienie z Iranem, będzie to jednoznaczne z ponownym wszczęciem prac tego państwa nad bronią atomową. To zaś zostanie jednoznacznie odczytane przez Izrael jako zagrożenie. Tel Awiw mógłby wtedy zagrozić uderzeniem zbrojnym. W ten sposób rozpocząć mogłaby się III wojna światowa.

– Niektóre kraje mogą potraktować fiasko umowy z Iranem jak bodziec do przyspieszenia zabiegów o pozyskanie własnej broni atomowej – podkreślił Gabriel. – Powróciłaby groźba nowej wojny – zaznaczył.

Ponadto jednostronna decyzja o zerwaniu porozumienia nuklearnego przez USA miałaby wpływ nie tylko na obszar bliskiego wschodu. Oddziaływałoby to na cały świat, także na konflikt z Koreą Północną. Wówczas na pewno moglibyśmy mówić o kolejnej wojnie światowej.

– Jeżeli umowa z Iranem zostanie zerwana, można będzie pożegnać się z nadzieją na zawarcie umowy z Koreą Północną – zaznaczył Gabriel.

Donald Trump zapowiedział, że w piątek poinformuje o swojej decyzji w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem. Zdaniem prezydenta USA, Iran nie wywiązał się ze swoich zobowiązań związanych z porozumieniem. Po słowach Trumpa, dyplomacja Iranu zapowiedziała, że na zerwanie porozumienia to państwo zareaguje „miażdżąco”.

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła


Nie zgadniesz, skąd pochodzi rodzina Trumpa! 10 zaskakujących faktów z jego życia

Źródło: fakty.interia.pl

...

Zobacz również