Operation Iraqi Freedom
Wiadomości Pikio - 11 Lutego 2015

Na wypadek wojny, polskie F-16 polecą... do Niemiec

Jak podaje portal Innpoland.pl, w razie wybuchu wojny polskie samoloty F-16 nie będą w kraju, a w Niemczech. Oczywiście, jeśli zdołają tam dolecieć. 

Przewiduje się, że w wypadku wybuchu wojny, polskie samoloty F-16 znajdą się najpewniej w okolicach amerykańskiej bazy lotniczej Ramstein, która jest jedną z największych instalacji NATO w Europie. Posiada infrastrukturę, taką jak złącza elektryczne i paliwowe, które umożliwiają obsługę F-16. Jak można się domyślać, w Polsce takowych brakuje. Manewr o którym mowa, czyli przeniesienie samolotów do Niemiec, to tak zwane "przebazowanie", które ma uchronić polskie maszyny od zniszczenia. Podczas ewentualnego ataku, najprawdopodobniej pierwszym celem agresora byłyby lotniska, a w ich stronę w przeciąu minuty dotarłyby lądowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu Iskander. – Przyjmując hipotetycznie, że pierwsze uderzenie nastąpi z okręgu Kaliningradzkiego, rakieta Iskander dotrze do lotniska w Krzesinach, gdzie stacjonują F-16, w ciągu minuty – mówi portalowi Innpoland.pl komentator wojskowy Andrzej Walentek. – Ludzie odpowiedzialni w Polsce za zakupy technologii i sprzętu wojskowego maja odwróconą hierarchię rozumowania. Najpierw kupujemy sprzęt i systemy, a potem zastanawiamy się gdzie i jak ich użyć - opowiada w rozmowie z INNPoland Wojciech Łuczak wydawca branżowego WTO. Polska nie posiada systemów rozpoznania i wskazywania celów. Nasz kraj nie ma rónież obrony przed pociskami Iskander.

źródło: innpoland.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News